Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Fatmir Mediu: PD të mos bëjë pazare me FRD, të vlerësojë aleatët tradicionalë

Fatmir Mediu: PD të mos bëjë pazare me FRD, të vlerësojë aleatët tradicionalë

Postuar: 24/04/2013 - 10:20

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, i ka bërë thirrje dje Partisë Demokratike të mos bëjë pazare me subjekte të ndryshme, por të vlerësojë aleatët tradicionalë. Kryetari i Partisë Republikane i kujtoi PD se ka marrë 102 mijë vota nga partitë aleate, të cilët të gjitha së bashku janë përfaqësuar vetëm me një deputet në Kuvend. Ai tha se Partia Demokratike ka marrë mbi 10 deputetë me votat e partive të vogla. Mediu zhvilloi dje një takim me komunitetin fierak, që banon në Tiranë. Mediu u ndal dhe në momentin e zgjedhjeve të 23 Qershorit, duke e konsideruar si një sfidë jo vetëm për PR-në, por për të gjithë ata që pretendojnë të jenë pjesë e familjes së madhe evropiane. "Ne duhet të jemi patjetër në një kohezion të plotë marrëdhëniesh politike, ndërmjet subjektesh politike të së djathtës por dhe sidomos dhe qytetarët tanë. është e rëndësishme që ne të bëjmë një analizë të thellë të të gjithë zgjedhjeve të 2009. Janë 120 mijë vota të cilat i kanë sjellë partitë e tjera të koalicionit të PD që në një analizë të thjeshtë do të thotë mbi 10 deputetë. Prandaj është shumë e rëndësishme që në vend të shikojmë pazaret me subjekte të ndryshme, të shikojmë njëherë brenda shtëpisë sonë si mund ta menaxhojmë këtë marrëdhënie për të maksimalizuar rezultatin elektoral të këtij koalicioni", tha Mediu. Partisë Republikane është një parti aleate tradicionale e Partisë Demokratike që nga themelimi i saj. Edhe pse kanë pasur përplasje për çështjen e pronave dhe zgjedhjet, PR do të rreshtohet në krah të PD edhe në zgjedhjet e 23 Qershorit. Megjithatë, ende nuk ka një marrëveshje mes PD dhe PR, për konvertimin e votave të republikanëve në mandate. Në zgjedhjet e 2009, PR mori mbi 30 mijë vota, por e pati shumë të vështirë për të marrë një mandat në Tiranë.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 10

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/01/2018 - 12:59

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Ditmir Bushati dhe homologu grek Nikos Kotzias, kanë zhvilluar sot në Korçë, ditën e tretë të bisedimeve.

Postuar: 21/01/2018 - 12:14

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur sot në një përkujtimore familjarët e viktimave të 21 janarit të vitit 2011.

Postuar: 21/01/2018 - 11:40

Sot bëhen 7 vite nga ngjarja e “21 janarit” ku mbetën të vdekur 4 persona gjatë protestës Partisë Socialiste në opozitë asokohe.

Postuar: 21/01/2018 - 10:53

Pak para dorëheqjes së kryetarit të LIBRA-s, kjo parti vendosi përjashtimin e Mimoza Hafizit. Por vetëm gjatë ditës së sotme, ajo ka reaguar nëpërmjet një postimi në facebook.

Postuar: 21/01/2018 - 10:47

Bashkia e Tiranës ka filluar me montimin e bazamenteve të 1500 ulëseve të reja, ndërkohë që përfunduan themelet e rrethimit, shkallët, platformat e instalimet elektrike dhe çdo

Postuar: 21/01/2018 - 10:31

Gjatë ditës së sotme ka nisur raundi i tretë i bisedimëve midis dy përfaqësuesve të diplomacisë greke dhe shqiptare në qytetin e Korçës.

Postuar: 21/01/2018 - 10:14

Gjykata e Krimeve të Rënda vendosi arrest me burg në mungesë ndaj ish-shefit të policisë, Julian Balliu, i dyshuar për pjesëmarrje në grup të strukturuar kriminal dhe trafik ndë