BREAKING NEWS

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”, Berisha plas deklaratën e fortë: Një pronar peshkarexhe kontrabandon naftë, takohet shpesh edhe me Ramën

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”,
x
BREAKING NEWS

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e rëndësishëm, ja kur nis shkolla e lartë (Dokumenti)

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar
x
BREAKING NEWS

“Erdhi malli i mire, erdhi….”, Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi, zbulon ngjarjen e pazakontë me të cilën është përballur

“Erdhi malli i mire, erdhi….”, Artan Hoxha publikon foton
x
BREAKING NEWS

Lajm i mirë nga infektivi/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Lajm i mirë nga infektivi/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Pas Zef Mazit, zëvendësohet një tjetër anëtar i ekipit të negociatorëve me BE-në (Emri)

Pas Zef Mazit, zëvendësohet një tjetër anëtar i ekipit
x
BREAKING NEWS

Ulen temperaturat? Çfarë pritet të ndodhë me motin ditën e nesërme

Ulen temperaturat? Çfarë pritet të ndodhë me motin
x
BREAKING NEWS

Nxehen gjakrat! "Miliona do të vdesin"/ Televizion Shtetëror rus lëshon paralajmërimin e frikshëm: “Armagedon-i” mund të jetë afër! Raketat bërthamore do godasin Londrën dhe New York-un nëse preket...

Nxehen gjakrat! "Miliona do të vdesin"/ Televizion Shtetëror
x

Politike

Fatura e Strasburgut 51.6 mln euro, politikani i njohur shqiptare thirrje Prokurorisë dhe SPAK të hetojnë

Fatura e Strasburgut 51.6 mln euro, politikani i njohur shqiptare thirrje

Nisur nga deklarata e Avokati i Shtetit, Odise Moçka, i cili konfirmoi shifrën prej 51,6 milionë eurosh e dhënë si dëmshpërblim për gjyqet e humbura në Gjykatën Europiane për të Drejtat e Njeriut, nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili, kërkon nisjen e hetimeve ndaj zyrtarëve që abuzojnë me detyrën përmes vendimeve të dhëna.

"Janë 155 çështje që janë akoma në gjykim në Gjykatën Europiane për të Drejtat e Njeriut. Janë dhënë në total 75 vendime me vlerë financiare 51.6 euro, prej të cilave 67 vendime janë ekzekutuar me vlerë  33.6 mln euro dhe 8 vendime janë akoma në ekzekutim me vlerë 17.9 mln euro."

Kjo deklaratë e bërë nga Avokati i Shtetit, Odise Moçka, në Komisionin e Ligjeve, i cili konfirmon se fatura më e re e çështjeve të humbura nga qeveria në Gjykatën Europiane për të Drejtat e Njeriut është 51.6 milionë euro, ka shkaktuar reagimin e fortë të opozitës.

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, nënvizon se Gjykata e Strasburgut ka dhënë vendime ku shteti duhet të paguajë miliona euro për gjyqet ku individët i janë drejtuar kësaj gjykate për padrejtësitë e shtetit ndaj tyre.

Vasili i ka bërë thirrje organeve të drejtësisë të vihen në lëvizje për atë që ai e quan skandal.

Prokuroria dhe SPAK, thotë ai, të hetojnë me urgjencë për këtë krim financiar me pasojë miliarda lekë dhe të çojë fajtorët përpara drejtësisë.

Pasi, sipas Vasilit, nga taksat e djersës dhe sakrificës së shqiptarëve do të paguhen miliona euro, ndërkohë qënuk paguajnë personat me detyrë shtetërore që shkelin ligjin, por paguajnë qytetarët nga taksat e tyre dhe fajtorët mbeten pa ndëshkuar.

 

Më të lexuarat