BREAKING NEWS

‘Tërmet’ në PD, Lulzim Basha i jep postin e rëndësishëm Roland Bejkos

‘Tërmet’ në PD, Lulzim Basha i jep postin e
x
BREAKING NEWS

“Nuk jeni ishull i pavarur”, Manja prezanton drejtorin e Shërbimit të Provës dhe i jep urdhrat e prerë: Nuk jeni të paprekshëm, porosia ime një dhe e vetme!

“Nuk jeni ishull i pavarur”, Manja prezanton drejtorin e
x
BREAKING NEWS

Helidon Bushati dha dorëheqjen, Lulzim Basha bën lëvizjen urgjente, ia beson Shkodrën krahut të tij të djathtë (EMRI)

Helidon Bushati dha dorëheqjen, Lulzim Basha bën lëvizjen
x
BREAKING NEWS

“Ky është skandal e shkuar skandalit”, Klodiana Lala plas ‘bombën’: Gjella e prishur që po gatuhet nga...

“Ky është skandal e shkuar skandalit”, Klodiana Lala plas
x
BREAKING NEWS

Ç’do të bëjë Berisha tani që gjykata njohu Bashën kryetar të PD-së? Spartak Ngjela nxjerr prapaskenat dhe bën paralajmërimin e fortë: Saliu do...

Ç’do të bëjë Berisha tani që gjykata njohu
x
BREAKING NEWS

Lufta në PD/ Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm, tregon çfarë do ndodhë me Lulzim Bashën

Lufta në PD/ Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm, tregon
x
BREAKING NEWS

E papritur/Tjetër krisje brenda PD-së, Helidon Bushati dorëhiqet nga roli i Drejtuesit Politik për Qarkun e Shkodrës: Pas një reflektimi të thellë... (DEKLARATA)

E papritur/Tjetër krisje brenda PD-së, Helidon Bushati dorëhiqet
x
BREAKING NEWS

Vrasja e bujshme e ish policit Santiago Malkos/ GJKKO merr vendimin, ja sa vite burg caktohet për autorin

Vrasja e bujshme e ish policit Santiago Malkos/ GJKKO merr vendimin, ja sa vite
x

Politike

Festa e Pavarësisë, Basha homazhe në “Varrezat e Dëshmorëve”, demokratët kritika mazhorancës për distancimin nga aktiviteti në Vlorë

Festa e Pavarësisë, Basha homazhe në “Varrezat e

Dita e Flamurit ka bërë bashkë politikanë e zyrtarë të lartë në vend. Këtë vit u shënua 109 vjetori nga shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë, ndërsa kanë ardhur urime të shumta nga politika, si edhe janë mbajtur homazhe. Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, i shoqëruar edhe nga drejtues dhe deputetë të Partisë Demokratike, ka kryer homazhe në “Varrezat e Dëshmorëve” për ditën e Pavarësisë së Shqipërisë. Lideri demokrat Lulzim Basha, u shpreh, se kjo është një ditë që bashkon më shumë shqiptarët. Basha theksoi, se duhet që të përulemi para heronjve dhe dëshmorëve të kombit tonë. “Kremtojmë ditën më të bukur të Kombit tonë që mbush me krenari zemrat e shqiptarëve, kudo ku ndodhen dhe na bashkon në kujtesën e betejave të mëdha për liri dhe pavarësi, e në nderimin e bijve dhe bijave të kombit tonë, që sakrifikuan gjithçka në emër të Kombit dhe nën flamurin kuqezi. Ne përulemi me mirënjohje të thellë për heronjtë dhe dëshmorët e Kombit tonë, luftëtarët e Pavarësisë dhe të rënët për çlirimin nga pushtuesit, tek bijtë dhe bijat e Kosovës e mbarë kombit që luftuan për lirinë e Kosovës dhe dinjitetin e shqiptarëve kudo në trojet e tyre stërgjyshërore. Sakrifica e tyre sublime, na frymëzon për plotësimin e aspiratës europiane të shqiptarëve për bashkim, liri dhe demokraci”, tha ai.

Leskaj akuza

Ndërkohë, që ditën e djeshme është zhvilluar ceremonia e ngritjes së flamurit kombëtar në 109-vjetorin e pavarësisë, ku të pranishëm ishin presidenti Ilir Meta, kryeministri Rama, kryeparlamentarja Lindita Nikolla dhe kryebashkiaku Dritan Leli dhe ra në sy fakti që nuk kishte asnjë përfaqësues të opozitës. Lidhur me këtë ka reaguar deputeti Bujar Leskaj, i cili e ka cilësuar një defekt teknik të mazhorancës. Teksa ka uruar gjithë shqiptarët për festën e Pavarësisë, Leskaj theksoi se deputetët e opozitës nuk janë lajmëruar për të qenë pjesë e aktivitetit. “28 nëntori është dita e kombit, është dita e të gjithëve, është themeli i shtetit shqiptar ku të gjithë ne, pa dallim bindje apo ndasi politike apo fetare përulemi me respekt para varrit të atit të kombit, Ismail Qemalit dhe gjithë shtetarëve që themeluan dhe konsoliduan ndër vite shtetin shqiptar. Kjo datë natyrisht festohet kudo ku ka shqiptarë. Por lezetin kjo festë e ka në Vlorë, të përulemi përpara varrit, tek monumenti i Pavarësisë tek ky qytet që i dha shtetit shqiptar themeluesin e tij. Kur do të bashkohet politika që më 28 nëntor të jeni bashkë? Në 28 nëntor ne të gjithë jemi bashkë pasi është respekti homazhi ynë për atin e kombit, Ismail Qemalin. Sot duhet të ishte defekt teknik që përfaqësues të qeverisë nuk kanë lajmëruar deputetët e opozitës apo drejtues të Partisë Demokratike megjithatë le ta konsiderojmë si defekt teknik pasi ne, më 28 nëntor jemi gjithë bashkë pasi jemi të gjithë shqiptarë”, tha Leskaj.

Më të lexuarat