Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Financimi rus i PD, tkurret opozita në Gjirokastër, 3 këshilltarë i bashkohen PS

Postuar: 13/03/2018 - 17:09

 Pas skandalit të publikuar nga gazeta amerikane investigative “Mother Jones”, që lobimi i PD-së në Amerikë është financuar nga rusët, ka ardhur një tjetër reagim nga ana e anëtarëve të opozitës. Bëhet fjalë për dy këshilltarë të LSI dhe një i PDIU, në Këshillin Bashkiak të Gjirokastrës që kanë shpallur bashkimin me PS. Arsyeja kryesore të “tkurrjes së opozitës”, siç e kanë pranuar edhe vetë, është financimi rus i së partisë kryesore të opozitës.  Arben Rexhaj dhe Adrian Hyska nga LSI dhe Selaudin Mosho i PDIU kanë bërë publik vendimin e tyre, të detyruar nga qëndrimi kundër interesave të qytetarëve që po mban LSI.  Në qëndrimin e tyre, nuk munguan edhe akuzat ndaj LSI-së, duke e quajtur edhe parti tepsije që nuk i intereson interesat e shqiptarëve.

 “Me aleancën PD-LSI nuk kishte më asgjë çfarë na bashkonte, aq më tepër kur sot jemi përpara një fakti të rëndë. Partia që para 27 vitesh lindi si shpresë për shqiptarët, sot merr financime okulte nga oligarkë rusë, vetëm e vetëm për të nxirë Shqipërinë dhe për të krijuar trazira. Besoj se kjo turpëron edhe kolegët e tjerë demokratë në Këshillin Bashkiak të Gjirokastrës dhe gjithë mbështetësit e PD-së. Lulzim Basha duhet të shkojë përpara drejtësisë për këtë aferë të rëndë kundër Shqipërisë, ndërsa LSI-ja mund të vazhdojë t’i qëndrojë nga pas duke rikonfirmuar sërish se ka qenë dhe mbetet parti tepsie dhe që s’i intereson asgjë tjetër veç pushtetit”, thanë në qëndrimin e tyre para opinionit publik këshilltarët.

 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 3

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/03/2018 - 07:22

Ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj ka komentuar ditën e djeshme zhvillimet më të fundit politike në vend, sidomos sa i takon atyre brenda selisë blu. Gjatë një prononcimi për mediat, Mustafaj e ka ndalur theksin tek zgjedhjet vendore që pritet të zhvillohen vitin e ardhshëm.

Postuar: 17/03/2018 - 07:16

Nuk kanë të ndalur largimet nga Lëvizja Socialiste për Integrim.

Postuar: 17/03/2018 - 07:13

Lëvizja Socialiste për Integrim dhe veçanërisht Presidenti Ilir Meta, duket se kanë filluar të hedhin grepat ndaj Partisë Socialiste për të rifilluar një tjetër bashkëpunim.

Postuar: 17/03/2018 - 07:10

Lëvizja Socialiste për Integrim është ende e pavendosur nëse do të shkojë me PD në zgjedhjet vendore.

Postuar: 17/03/2018 - 07:09

Teksa nga zgjedhjet vendore na ndan edhe një vit, debatet për këtë proces janë ndezur që tani.

Postuar: 17/03/2018 - 07:05

LSI, për fatin e keq, lindi, u rrit dhe po i afrohet “vdekjes” si një shoqëri me përgjegjësi të kufizuar, objektivi i vetëm i së cilës ishte dhe ka mbetur sigurimi i