BREAKING NEWS

Skandal/ Plasin trazirat, humbja në Shqipëri zemëron holandezët, tifozët bëjnë “namin” në Roterdam, shkatërrojnë dyqane e godina

Skandal/ Plasin trazirat, humbja në Shqipëri zemëron
x
BREAKING NEWS

Historike/ Lorik Cana dorëzon trofeun, Marash Kumbulla vishet kuq e zi në “Air Albania Stadium”. Ja çfarë po ndodh

Historike/ Lorik Cana dorëzon trofeun, Marash Kumbulla vishet kuq e zi
x
BREAKING NEWS

Festë e madhe/ Erdha, pashë, fitova, Mourinho mbetet unik, vendos një rekord special në Evropë, trajneri i parë në histori që …

Festë e madhe/ Erdha, pashë, fitova, Mourinho mbetet unik, vendos
x
BREAKING NEWS

Roma ngre trofeun, tifozët e Feyenoord s’e përballojnë dot humbjen, e papritur ajo që i ndodhi Klodiana Lalës gjatë transmetimit live

Roma ngre trofeun, tifozët e Feyenoord s’e përballojnë dot
x
BREAKING NEWS

Lojtarët e Romës nuk e mbajnë dot veten, shpërthejnë në lot gëzimi, i drejtohen tifozerisë, shkruhet me germa te arta emri i …

Lojtarët e Romës nuk e mbajnë dot veten, shpërthejnë
x
BREAKING NEWS

E rëndë, gjendet e pajetë një 48-vjeçare në anë të lumit, ja dyshimet e para (Emri)

E rëndë, gjendet e pajetë një 48-vjeçare në
x
BREAKING NEWS

Përfundon finalja e “Conference League” në Air Albania/ Roma dhe Mourinho në histori, fitojnë në Tiranë trofeun e parë europian

Përfundon finalja e “Conference League” në Air Albania/
x
BREAKING NEWS

Agron Duka bën deklaratën e fortë: PD rrezikon të ndahet në dy forca politike, ardhja e Berishës në krye...

Agron Duka bën deklaratën e fortë: PD rrezikon të ndahet
x

Politike

Firmoset marrëveshja për portin e ri të jahteve në Durrës, Haxhinasto: Projekti me rëndësi për ekonominë shqiptare

Firmoset marrëveshja për portin  e ri të jahteve  në
Ditën e sotme në ambientet e ministrisë së Transportit dhe Infrastrukturës, është zhvilluar ceremonia e firmosjes së kontratës Konçesionare për Portit e ri të jahteve në Durrës.
 
Gjatë ceremoninë ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto, tha se ky projekt ka një rëndësi të madhe për industrinë e turizmit.  Por gjithashtu ministri renditi edhe impaktin pozitiv për banorët e zonës, pasi pritet të hapen vende të reja pune.  
 
Ministri Haxhinasto, tha se investimi kap  vlerën e 15 milion dollarëve, dhe parashikon  ndërtimin e infrastrukturës që do i shërbejë në masë të konsiderueshme turizmit. Haxhinasto i konsideroi si sinjale pozitive për ekonominë Shqiptare, interesin e madh të investitorëve të huaj dhe vendas për të zhvilluar fushën e marinave turistike.  
                                                                    
Fjala e plotë e ministrit Edmond Haxhinasto
 
Sot realizojmë firmosjen e një kontrate konçesionare me subjektin, “Albania Bay Marine”, një kontratë që ka si objekt, realizimin e një porti jahtesh në pjesën veriore të portit të Durrësit. Projekti ka rëndësi sepse përveç investimit që arrin në 1,5 miliard lekë të reja, reth 15 milion dollar, parashikon të ndërtojë  objekte të tjera në funksion të kësaj marine, si dhe të investojë në infrastrukturën që do I shërbejë këtij porti. Është një port I rëndësishëm sepse së bashku me portet e tjera që po ndërtojmë  në Shqipëri, do të ofrojë një sërë shërbimesh të rëndësishme në industrinë e turizmit, veçanërisht për marinat, shërbimet që  janë akoma në fazën fillestare. Ky port vjen së bashku me portin e Synej në Kavajë, një investim edhe ai I rëndësishëm rreth 45 milion dollar, apo  porti turistik I Shëngjinit rreth 5 milion dollar, si dhe ai i Bunecit në jug të vendit që është duke u trajtuar si kontratë konçesionare. Pa lënë menjanë portin e ndërtuar tashmë të Orikumit që është në fazën e plotësimit të gjithë kuadrit ligjor, për tu bërë një port I hapur ndërkombëtar për t”ju shërbyer jahteve që operojnë në detin Adriatik dhe Jon. Këto janë sinjale shumë pozitive për industrinë tonë turistike, për zhvillimin e porteve tona turistike, me qëllim që të plotësojë edhe atë gam të shërbimeve që kjo industri e ka të nevojshme. I uroj kompanisë sukses dhe të realizojnë sa me shpejt, në kohë, dhe sigurisht  me standarde këtë port, që do të sjellë angazhimin e mjaft punonjësve e inxhinjerëve, duke u bërë edhe një mundësi shumë e madhe për punësimin e banorëve në qytetin e Durrësit.