Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Fleckenstein i dërgon ultimatum të prerë politikës shqiptare: Reforma elektorale të jetë gati para...

Postuar: 11/02/2019 - 09:03

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein kërkon që reforma elektorale të zbatohet përpara zgjedhjeve lokale.

Në një intervistë për "Shekulli" Fleckenstein është shprehur se ky hap është i rëndësishëm.

"Po sigurisht! Presim që shumica në Parlament dhe opozita të tregojnë vullnet të mirë dhe ne shpresojmë seriozisht se do të miratohet puna e mirë në dy grupime të komiteti ad-hoc, në mënyrë që tashmë të hyjë në fuqi për zgjedhjet lokale", ka thënë ai.

I pyetur më tej për procesin IPA dhe se çfarë do të thotë për Shqipërinë, ai ka theksuar se fondet do të ndahen në mënyrë jo diskriminuese.

"Asistenca e Para-Anëtarësimir III (IPA) për periudhën 2020-2027 u miratua nga Komiteti i Punëve të Jashtme i PE nga një shumicë domethënëse. Unë jam shumë i kënaqur për pozitën e negociuar. Kam arritur të nxjerr disa pika kryesore, që përfshin sigurimin që fondet e IPA-s të arrijnë të të gjitha rajonet. Së dyti ne duam të forcojmë dimensionin social të fondeve të IPA", ka thënë ai ndër të tjera.

Fondet e IPA kanë si qëllim investimin në vendet e Ballkanit Perëndimor.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/08/2019 - 19:29

Ish deputeti i PD-së Bardh Spahia u ka bërë thirrje gjithë shkodranëve që të jenë të bashkuar për Shkodrën e të veprojnë tani, pasi nesër do të jetë shumë vonë.

Postuar: 17/08/2019 - 19:20

Parlamentit shqiptar do t’i shtohet edhe një parti tjetër në mesin e 70 partive aktuale.

Postuar: 17/08/2019 - 19:19

Edhe pse Valdrin Pjetri ka dhënë dorëheqjen, Prefekti i Qarkut të Shkodrës ka thirrur mbledhjen p

Postuar: 17/08/2019 - 18:52

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi i ka kthyer menjëherë përgjigje kryeministrit, E

Postuar: 17/08/2019 - 18:38

Disa hotele janë bllokuar pasi nuk kanë paguar detyrimet përkatëse ndaj shtetit.

Postuar: 17/08/2019 - 18:20

Kryeministri Edi Rama sot për herë të parë ka treguar një sekret.

Postuar: 17/08/2019 - 17:15

Shkeljet, abuzimet dhe batërdia që po bëhet në kurriz të qindra shqiptarëve me falimentimin e &ld