BREAKING NEWS

“Është një xhelat i vërtetë”, ish-Presidenti Meta paralajmëron Ramën: Do të përdorim ligjet e tij për të...

“Është një xhelat i vërtetë”,
x
BREAKING NEWS

Meta shpërthen ndaj Ramës, i kujton kohën kur ishte kryebashkiak: Më qepej nga prapa si xhol dhe…

Meta shpërthen ndaj Ramës, i kujton kohën kur ishte kryebashkiak:
x
BREAKING NEWS

E frikshme/ Bie rrufeja në Berat, shkrumbohet shtëpia, zjarrfikësit shpëtojnë mrekullisht...

E frikshme/ Bie rrufeja në Berat, shkrumbohet shtëpia,
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e fortë për ish-efektivin e policisë: Na del të jetë...

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë me motin ditën e nesërme

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga politika dhe i nxjerr në shesh të gjitha: Azem Hajdari më tha se ‘o do ta vras Berishën, o do më vrasë’, Ilir Meta donte të ekzekutonte Becchettin për 2  milionë euro, ja si e helmuan me kafe amb...

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset eksploziv dy banesave, policia zbardh detaje

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset
x

Politike

“Fletorja Zyrtare” e bllokuar, faqja ku publikohen vendimet e qeverisë dhe administratës vijon të jetë jashtë funksionit

“Fletorja Zyrtare” e bllokuar, faqja ku publikohen vendimet e

Edhe pse kanë kaluar disa ditë nga sulmi kibernetik që goditi serverat e-Albania, faqja e publikimit të vendimeve të qeverisë dhe njëkohësisht faqja e Fletores Zyrtare është e pa-aksesueshme. Siç edhe shikohet nga ky kërkim për të hyrë në Fletoren Zyrtare të Republikës së Shqipërisë, rezultati kërkimit është “Për momentin faqja është e pa aksesueshme. Ju ftojmë te provoni serish pas pak. Faleminderit”. Në pamje të parë duket një problem në morinë e problemeve krijuar nga ky sulm në mos pasjen e mundësisë të aksesit në shërbimet online për qytetarët. Në fakt është më shumë se kaq. Të gjitha vendimet e marra nga qeveria dha ato të institucione shtetërore 11 ditët e fundit nuk mund ti gjesh asgjëkund. Kjo sjell një mungesë totale transparence të punës së qeverisë e cila e ka detyrim ligjor publikim e vendimeve dhe projekt ligjeve të prodhuara në mbledhjen e këshillit të ministrave. Prej 11 ditësh qytetarët shqiptarë nuk kanë asnjë informacion se çfarë vendimesh ka marrë qeveria e tyre. Për herë të fundit në faqen e kryeministrisë janë publikuar vendimet e mbledhjes të datës 13 korrik, megjithëse edhe pas kësaj date ka patur publikime deri sa ndodhi sulmi kibernetik. Por pas rikthimit të shërbimeve këto të dhëna mesa duket janë zhdukur sepse nuk kane qenë në “Buck UP”-in e serverëve. Vijon të mos funksionojë as shërbimi i postës elektronike qeveritare, ndërkohë që pas disa komunikimeve të kreut të qeverisë, nuk ka më asnjë sqarim se çfarë po ndodh me sistemin online pas sulmit kibernetik.

Më të lexuarat