BREAKING NEWS

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me presidentin amerikan Joe Biden në SHBA, çfarë u diskutua

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me
x
BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali Berisha po sulmon prokuroren ‘e hekurt’ Enkeleda Millonai që po i heton dhëndrin për pastrim parash dhe skema që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga falja e tokave private dhe shtetërore, tenderët,  te pista e helikopterit dhe hangar për avion privat

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen,
x
BREAKING NEWS

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën “Rama-McGonigal”, ja si skandali mund të shkaktojë tërmet në Tiranë dhe Uashington, Robert Papa zbardh të rejat e fundit

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën
x
BREAKING NEWS

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën të qartë Berishës: Nuk ndryshojmë qëndrim për “non-gratat”, nxisim aktorët të shqyrtojnë me kujdes angazhimet në parti

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën
x
BREAKING NEWS

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë indeksim me 8.6 për qind nga 1 tetori, Ministria e Financave dhe Instituti i Sigurimeve Shoqërore zbardhin detajet

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë
x

Politike

“Foltorja” kallëzon PS në SPAK për “Aktivistin”, prokuroria kërkon të jepet me postë, Bylykbashi: Ky është skandal më i rëndë se patronazhistët

“Foltorja” kallëzon PS në SPAK për

Deputeti demokrat i “Foltores”, Oerd Bylykbashi shkoi dje në SPAK për të kallëzuar kupolën e Partisë Socialiste për aktivizimin e aplikacionit “Aktivisti”, të cilin e konsideron kriminal dhe në shkelje të lirisë së votës. Megjithatë, organi i akuzës kërkoi që ky kallëzim të dërgohej me postë. Për mediat, Bylykbashi tha se ky skandal është më i rëndë se rasti i patronazhistëve të PS në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit 2021. ”Për fat të keq, SPAK nuk e mori në dorëzim. Kanë vendosur procedura burokratike. Ne do ta çojmë përpara këtë kallëzim. Ka të bëjë me kontrollin e zgjedhësve, me një kontroll sistematik, me një plan kriminal që ka burimin drejtpërdrejt nga kryeministri, nga Këshilli i Ministrave, i shtrirë në të gjithë administratën. I bie barra këtij institucioni të krijojë një situatë ku ndoshta zgjedhësit të kenë besim në një proces zgjedhor të brutalizuar. Është cenuar sekreti dhe liria e votës. Përdorimi i këtij aplikacioni kriminal është shumë më keq se patronazhistët”, tha Bylykbashi. Opozita dhe shumë media akuzojnë kryeministrin Edi Rama dhe vartësit e tij se po kërkojnë të deformojnë zgjedhjet lokale të 14 majit duke ushtruar presion administratës publike për të siguruar sa më shumë vota për kandidatët socialistë. Vetë Rama dhe eksponentë të tjerë të PS e kanë mbrojtur këtë aplikacion. Për “Aktivistin”, Sekretari për Çështjet Dixhitale në PS, Etjen Xhafaj paralajmëroi se do të organizohet një tur në Shqipëri për të shpjeguar përdorimin e tij.