Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Franca shtyn për vitin tjetër hapjen e negociatave? Johanes Hahn zbulon se çfarë do të ndodhë me Shqipërinë

Postuar: 10/10/2019 - 20:21

Komisioneri i BE për Zgjerimin Johanes Hahn ka deklaruar se Shqipëria dhe Maqedonia kanë ende shanse për hapjen e negociatave. Duke iu përgjigjur interesit të ABC News lidhur me qëndrimin skeptik të Francës, Hahn është shprehur se kjo është tregues i progresit të dy vendeve dhe se negociatat si proces ndikohen nga problemet e brendshme të vendeve anëtare.

Në një tryezë të përbashkët me mediat në Bruksel, komisioneri europian për politikën e fqinjësisë dhe negociatave të zgjerimit, Johannes Hahn nuk është pesimist për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Hahn beson ende në arritjen e një kompromisi të shteteve anëtare për dy vendet. I pyetur lidhur me qëndrimin e Francës për shtyrjen e negociatave të anëtarësimit në 2020 me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, komisioneri Hahn është shprehur:

Johannes Hahn, komisioner për Zgjerimin: “Ajo që po më thoni për mua do të thotë që është një progres në vetëvete. Është ende e enjte dhe ne gjendemi në fazën e fillimit të negociatave midis shteteve për këtë çështje. Kjo është shenjë e mirë sepse tregon që po kuptohet rëndësia e vendimit. Vendimet e shteteve anëtare janë shpesh të influencuara dhe frymëzuara nga çështjet e brendshme të këtyre vendeve. Kjo vlen edhe për vlerësimin lidhur me Shqipërinë, ndaj ne duhet të shpjegojmë, të bindim, ta shohim nga një prizëm më të gjerë. Nëse jepet drita jeshile vetëm për një nga dy vendet, kjo do të jetë një problem, sepse do ketë pasoja negative për stabilitetin në rajon, lidhur me interesat e ndryshme etnike apo tensioneve midis tyre”.

Për Hahn, ndarja e vendimmarrjes së Bashkimit Europian për Shqipërinë dhe Maqedoninë, do të ishte një gabim shumë i madh  politik.

Johannes Hahn, komisioner për Zgjerimin: “Ndarja e dy vendeve është diskutuar këto javë jo shumë në publik, por si një mundësi për t’u konsideruar. Për mua do të ishte një gabim shumë i madh politik”.

Hahn ka edhe një mesazh edhe  për Kosovën.

Johannes Hahn, komisioner për Zgjerimin: “Dialogu midis Serbisë dhe Kosovës nuk mund të zhvillohet pa ne, pasi ka një impakt mbi të gjithë perspektivën europiane. Me fillimin e mandatit të ekipit të ri të Komisionit Europian, Josep Borrel deklaroi se kësaj çështjeje do t’i kushtohet një rëndësi e veçantë. Ne duhet të presim tani formimin e qeverisë së Kosovës”.

Komisioneri Hahn do të jetë prezent gjatë takimit të ministrave të jashtëm të Bashkimit Europian në 15 tetor në Luksemburg, ku pritet të merret vendimi për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/10/2019 - 23:59

Kryeministri Edi Rama ka nisur aksionin pas mos hapjes së negociatave me BE.

Postuar: 21/10/2019 - 23:52

Kreu i LZHK-së, Dashmair Shehi  tha se është i gatshëm për të hyrë në zgjedhje të parakohshm

Postuar: 21/10/2019 - 23:45

Deputeti socialist Taulant Balla tha se Partia Socialiste nuk mbron askënd, por vë drejtësinë të

Postuar: 21/10/2019 - 22:55

Deputeti socialist Taulant Balla u shpreh se Kodi i Ri Zgjedhor do të votohet deri në fund të kët

Postuar: 21/10/2019 - 22:33

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma tha se opozita ia la të gjitha pushtetet Edi Ramë

Postuar: 21/10/2019 - 22:20

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi  tha se kryeministri Rama po synon që çdo pushtet ta ketë nën

Postuar: 21/10/2019 - 22:15

Gazeta prestigjioze amerikane Financial Times ka sulmuar në mënyre të ashpër vendimin e Këshillit