BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Politike

"Frika më e madhe ishte kur...", drejtori i kabinetit tregon çastet pas goditjes së Berishës: U bllokuam, patëm...

"Frika më e madhe ishte kur...", drejtori i kabinetit tregon

Drejtori i kabinetit të kreut të PD-së, Akil Kraja tregon momentet kur u godit lideri i opozitës gjatë protestës së 6 dhjetorit.

Duke folur në një intervistë në “Neës 24” ai shprehet se frika më e madhe në ato momente ishte agravimi i situatës.

Si e mësuat goditjen e Berishës në protestën e 6 dhjetorit?

Protesta e 6 dhjetorit ishte akti më europian që mund të bëhej atë ditë. Nga njëra anë ishte një aktivitet propagandistik i qeverisë që kërkonte të shfaqte një realitet të gënjeshtërt. Nga ana tjetër ishte një protestë paqësore dhe demokratike. Në atë moment isha afër urës dhe si shumë deputetë të tjerë, po prisnim Berishën të na afrohej. Të gjithë në atë moment u bllokuam, patëm frikë, hezitim.

Kishit frikë se mund të shkonte më keq?

Patjetër. Ne ishim te Hotel Dajti, ndërsa agresioni ndodhi te ura e vogël te Kisha Katolike. Këto janë momente ku dalin në pah dhe kapacitetet politike dhe njerëzore. Nuk kaluan pak minuta që ndodhi dhe Berisha u ngjit në podium për të dhënë mesazhin që ne jemi këtu për demokracinë.

Keni fakte të tjera për agresorin?

Individi është kontigjent i policisë dhe përdorej nga policia për çështje droge. Është konfirmuar që kemi të bëjmë me një individ që ka këtë lidhje. Ishte një atentat që dështoi. Atentatori që kërkonte të dëmtonte protestën ishte i lidhur me policinë. Kush kishte interes që ky aktivitet demokratik të dështonte? Edi Rama. Interesi i tij është evident.

Keni komunikuar me Berishën?

Ditën e protestës fjalimi i tij ishte i plotë. Më la një porosi pune në 1.30 të natës. Ishte para kompjuterit. Jemi në një realitet kur vetëm terrori mund ta mbajë këtë presion. Ai goditi Neës 24. Toleruam Agon Channel të mbyllet, ja ku jemi sot që nuk kanë më barriera dhe godasin fizikisht përmes strukturave të policisë.

Berishën e shihni më të motivuar?

Ishim sot në mëngjes të prisnim Stipe Mesiç, një figurë të jashtëzakonshme të Ballkanit. Opozita shqiptare sot në sytë e europianëve të vërtetë është vetëm një, PD e Rithemeluar, një forcë politike që drejtohet nga Sali Berisha. Edi Rama me aktin e ulët, të turpshëm, criminal vetëm sa e ka forcuar angazhimin e demokratëve. Ne jemi më të bashkuar se kudo. Opozita është goditur që prej momentit kur u godit Agon Channel. Sot ky përshkallëzim i përditshëm, skandal pas skandali, bën më shumë dhunë për të mbuluar skandalin. Shembja dy ditë para Samitit të një investimi të lidhur me Neës 24 është një akt terrorist i qeverisjes së Ramës. Aty ku goditet liria e shtypit, goditet edhe pluralizmi politik.

Më të lexuarat