BREAKING NEWS

Paralajmërimi i bujshëm i John Bolton: Ju tregoj si do të ndikojë roli i Joe Biden në bisedimet Kosovë – Serbi (VIDEO)

Paralajmërimi i bujshëm i John Bolton: Ju tregoj si do të
x

Politike

Gara për Kushtetuesen/ KED përzgjedh dy emrat që pritet të zëvendësojnë Besnik Muçin

Gara për Kushtetuesen/ KED përzgjedh dy emrat që pritet të

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi është prej orësh në një mbledhje për të vendosur se sa kandidatë do t’i shkojnë Presidentit të Republikës për të zgjedhur pasuesin e Besnik Muçit në Gjykatën Kushtetuese.

Ky i fundit u emërua gjyqtar nga Presidenti, por pak ditë më pas u shkarkua nga Vettingu.

Aktualisht, për të zënë vendin e Muçit, KED ka kualifikuar noteren Sonila Bejtja dhe avokatin Altin Binaj. Nga kjo garë u skualifikuan juristët: Eugen Papandile dhe Zhaklina Petro, të cilët gjykata i ktheu sërish në garë.

Në mbledhjen e sotme KED, do të vendosë nëse edhe këta dy emra duhet të kualifikohen për të shkuar në tryezën e presidentit.  

Pas marrjes së këtij vendimi, faza tjetër është intervistimi i kandidatëve dhe renditja e tyre, ku Meta mund  të dekretojë vetëm një nga 3 emrat që kryesojnë listën.