Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Gent Cakaj takon homologun belg dhe zbulon çfarë diskutuan: Ky është një lajm i shumëpritur për shqiptarët!

Postuar: 12/06/2019 - 22:45

Ministri i Jashtëm Gent Cakaj ka zhvilluar një takim me homologun e tij belg Didier Reynders ditën e sotme.

Cakaj shkruan se ministri i Jashtëm i Belgjikës i ka konfirmuar qartë mbështetjen pa ekuivoke për hapjen e negociatave për anëtarësim e Shqipërisë në BE. Gjithashtu ministri Cakaj shkruan se në takimin me Reynders është konfirmuar bashkëpunimi i shkëlqyer mes dy vendeve dhe nevoja e përmirësimit të rezultateve veçanërisht në fushën ekonomike.

'Sot në Bruksel zhvillova edhe një takim bilateral me Ministrin e Jashtëm të Belgjikës, z. Didier Reynders.

Së pari, në takim janë konfirmuar marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve! Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë se nuk ekziston ende një potencial i pashfrytëzuar bashkëpunimi në shumë aspekte sektoriale midis Shqipërisë dhe Belgjikës! Përmirësimi i rezultateve veçanërisht në fushën ekonomike mbetet një domosdoshmëri e patjetërsueshme!

Së dyti, Belgjika ofron mbështetje të pa ekuivoke për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE me Shqipërinë! Për më tepër, Belgjika është një mbështetëse e fuqishme e proceseve demokratike në Shqipëri!

Vlerësimi i Belgjikës për përparimin substancial në pesë prioritetet kyçe është dëshmi e çmuar e besueshmërisë ndërkombëtare e reformave të Shqipërisë', shkruan ministri i Jashtëm Gent Cakaj.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/11/2019 - 19:55

Ndërsa lideri i PD-së, Lulzim Basha, po viziton në qytete të ndryshme fermerët për të ndarë shqetësimet e tyre, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi shprehet se një veprim të tillë partia që ajo drejton e ka bërë kohë

Postuar: 18/11/2019 - 19:41

Kryetari i PD Lulzim Basha po zhvillon një takim me aleatët e djathtë në selinë blu.Basha po tako

Postuar: 18/11/2019 - 19:39

Ambasadori i OSBE-së Bernd Borchardt i pyetur në lidhje me faktin që Presidenti Ilir Meta e shpal

Postuar: 18/11/2019 - 19:27

Ish deputetja Grida Duma e njohur gjerësisht për pamjen e saj elegante dhe të kuruar, ka treguar

Postuar: 18/11/2019 - 19:25

Zyrtari i lartë amerikan, Eliot Engel është shprehur kundër  idesë së ndryshimit të kufijve

Postuar: 18/11/2019 - 19:25

Pasi presidenti Ilir Meta shpalli non-grata në ambientet e presidencës, ambasadorin e OSBE në Shq

Postuar: 18/11/2019 - 19:17

Deputet i Kuvendit, Andi Përmeti ka deklaruar në emisionin ‘Dita Jonë’ mbi konfliktin