Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Gjenocidi i Srebrenicës, Berisha: Ngjarja më e turpshme në historinë e pas Luftës së Dytë Botërore, mbi 7 mijë persona u ekzekutuan barbarisht

Gjenocidi i Srebrenicës, Berisha: Ngjarja më e turpshme në historinë e pas Luftës së Dytë Botërore, mbi 7 mijë persona u ekzekutuan barbarisht

Postuar: 09/07/2015 - 13:57

Ish-kryeministri Sali Berisha gjatë seancës së sotme plenare foli për gjenocidin e Srebrenicës. 
 
Berisha tha se kjo është një ngjarje tragjike , më e turpshmja në historinë e Kombeve të Bashkuara. 
 
 
“Gjenocidi i forcave serbe nën mbrojtjen e plotë të OKB, u grin nga barbarët e këtij rajoni, 7 mijë bura gra fëmijë, pleq të moshuar, vetëm se i përkisnin besimit mysliman. Është ngjaja më turpshme tragjike në historinë  e pas Luftës së Dytë  Botërore, ngjarja më e turpshme në historinë e Kombeve të Bashkuara. 
 
Ne shqiptarët jemi një komb i cili po të shohim mbrapa në shek që shkoi që ishte një periudhë gjenocidesh për ne. Nisëm shembullin njërin prej gjenocideve më të shëmtuara, ajo e Kumanovës ku hordhitë serbe mbushëm më trupa dhe koka civile shqiptarësh të pambrojtur, duke u shtrirë edhe në territorin e Shqipërisë”, tha Berisha. 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/08/2019 - 09:20

Shtetet e Bashkuara të Amerikës iu dërguan dje një mesazh shumë të qartë të gjithë pushtetarëve të korruptuar shqiptarë, se nuk do të shpëtojnë dot nga Struktura e Posaçme Antikorrupsion.

Postuar: 21/08/2019 - 09:10

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po dërgojnë përditë mesazhe ndaj të korruptuarve.

Postuar: 21/08/2019 - 09:00

Avokati Spartak Ngjela ka deklaruar ditën e djeshme se presidenti Ilir Meta po tenton të çojë ven

Postuar: 21/08/2019 - 08:11

Kryetarja në ikje e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi vijon të këmbëngulë në detyrën e saj, duk

Postuar: 21/08/2019 - 08:07

Qeveria ka rikthyer aksionet për shfarosjen e kanabisit.

Postuar: 21/08/2019 - 08:05

Opozita do t’i rikthehet skemës së vjetër në shtator.

Postuar: 21/08/2019 - 08:02

Kryeministri i vendit, Edi Rama, i ka çuar dje një mesazh në distancë kreut demokrat Lulzim Basha