BREAKING NEWS

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me paralajmërimin e fortë: Do thyejmë lidhjet e...

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me
x
BREAKING NEWS

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do të ndodhë nesër: SHBA do tregojë forcën ndaj këtij politikani shqiptar

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA për të luftuar korrupsionin: Me urdhër ekzekutiv të Biden...

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA
x
BREAKING NEWS

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e zezë’ edhe 2 persona të tjerë, zbardhet për çfarë akuzohen (EMRAT)

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e
x
BREAKING NEWS

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”, Spartak Ngjela flet me emra dhe paralajmëron fundin e ‘frikshëm’ për këta 2 politikanë shqiptarë: Ky është fakt!

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”,
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit të Covid: Mbi 5000 pacientë aktiv në vend, ja sa janë infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u ndëshkuar”/Çfarë po paralajmëron? Ambasadorja Yuri Kim shpërndan mesazhin e rëndësishëm

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u
x
BREAKING NEWS

Mesazhi i fortë nga SHBA, Antony Blinken publikon emrat: Këta janë Kampionët tanë Antikorrupsion, së bashku do të ndëshkojmë të korruptuarit

Mesazhi i fortë nga SHBA, Antony Blinken publikon emrat: Këta
x

Politike

Gjermanët shmangën Metën, Nazarko komenton vizitën e Merkel: Dekoratën nuk duhet të ja jepte Rama

Gjermanët shmangën Metën, Nazarko komenton vizitën e Merkel:

Kryeministri Edi Rama nderoi sot kancelaren gjermane Angela Merkel me medaljen “Ylli i Mirënjohjes” gjatë vizitës disa orëshe që zhvilloi në Tiranë.

Analisti Mentor Nazarko, u shpreh se dekorata mund të ishte Presidenciale, por shtoi se gjermanët nuk kanë dashur që t’i japin vizibilitet Presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta.

“Për shkak se ishte vizitë lamtumirë munguan ato mesazhet që i drejtohen politikës së brendshme. Zgjodhi Shqipërinë dhe Serbinë si dy vendet kryesore dhe e theksoi rëndësinë e Shqipërisë si një vend që ka pakica apo ndërlidhet, se shqiptarët janë në disa vende të rajonit i dha një vend të veçantë Shqipërisë.

Megjithatë vendtakimin për liderët e rajonit e zgjodhi që ta kishte në një vend të biznesit gjerman. Ishte një vizitë në të cilën nuk u përfshi, ose nuk i dha vizibilitet aktorëve të tjerë institucionalë në Shqipëri. Ta zëmë ajo dekorata, po kjo ndoshta është edhe për shkak të zotit Rama.

Ajo dekorata mund të ishte presidenciale, por ishte kryeministrore. Në fakt nuk është as e parashikuar në atë sistemin ligjor të Shqipërisë. Por gjithsesi ishte një nderim që i takonte, por duket se edhe vetë gjermanët nuk kanë dashur që të përfshihen, t’i japin vizibilitet Presidentit” tha ai.

Angela Merkel në Tiranë takoi vetëm kryeministrin dhe jo kreut e shtetit apo zyrtarë të tjerë të lartë të Shqipërisë. Gjithashtu kancelarja gjermane zhvilloi takime me liderët e Ballkanit Perëndimor në kryeqytetin shqiptar.

 

Më të lexuarat