BREAKING NEWS

Shpërthen vatra në Mat, vazhdon të rritet numri i të infektuarve me Covid-19

Shpërthen vatra në Mat, vazhdon të rritet numri i të
x

Politike

Gjermania 9 kushte për Shqipërinë, reagon për herë të parë PD: Janë mbështetje e madhe për...

Gjermania 9 kushte për Shqipërinë, reagon për herë

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Agron Shehaj foli për situatën politike aktuale në vend.

Duke folur për reformën zgjedhore dhe se a mund të ulen palët për të folur për të, Shehaj deklaroi se për sa kohë nuk arrestohen hajdutët e votave, e për sa kohë Rama bashkëpunon me kriminelë, nuk mund të ketë reformë zgjedhore.

“Z. Basha ka thënë se është i hapur për të bërë reformën zgjedhore. Mbi të gjitha, Basha ka thënë se ky nuk është thelbi, por thelbi është se zgjedhjet janë vjedhur nga qeveria dhe krimi i organizuar. Jo më kot është shtuar kushti për ndëshkim të atyre që kanë vjedhur votat. Për sa kohë që ata që kanë vjedhur vota, që shpërndanin para, nuk dalin para drejtësisë, në Shqipëri nuk mund të ketë zgjedhje të ndershme.

Ne mund të zgjedhim sistemin më të mirë në botë, por derisa ata që kanë vjedhur votën nuk dalin para drejtësisë, nuk mund të diskutohet për zgjedhje të ndershme. Problemi është që nuk ndëshkohen ata që kanë vjedhur votat. Për sa kohë që këta njerëz nuk dënohen, nuk ka zgjedhje të ndershme, për sa kohë që Gjiknuri qëndron aty ku është, s’mund të ketë zgjedhje të ndershme”, tha Shehaj.

Më tej, Agron Shehaj vlerësoi se kushtet që ka vendosur Gjermania janë një mbështetje e madhe për Partinë Demokratike.

“Kushtet që ka vendosur Gjermania janë mbështetje e madhe për PD. Të gjitha denoncimet e PD janë të sakta dhe njësoj me kushtet që ka vendosur Gjermania. Partia Demokratike ka vënë në dukje shpesh faktin se duhen dënuar hajdutët e votave dhe ky kusht vihej në dukje edhe nga deputetët gjermanë”, u shpreh Shehaj në News24.

 

Më të lexuarat