BREAKING NEWS

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e kupolës së Policisë së Shtetit për vitin 2022, nga Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, te Altin Qato dhe Edmond Rizai, ja kush është drejtuesi më i pasur dhe më i varfër...

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e
x
BREAKING NEWS

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si ushtar të Shkëlzen Berishës në demontimin e armëve në Gërdec, SPAK e merr për herë të parë sot në pyetje

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i shiti demokratët tek “kasapi” Ilir Meta, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i kërkon deputetit të njohur të bëjë kujdes nga sulmet e Rithemelimit

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i
x
BREAKING NEWS

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri çmimi i naftës ngelet në stratosferë edhe pse në bursat ndërkombëtare është ulur me 7 dollarë vlera e fuçisë së “arit të zi”, ekspertët ngrenë alarmin

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x
BREAKING NEWS

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga  “Sky” dhe “EncroChat”, kush janë shefat e krimeve që janë përfshirë në një vrasje të bujshme në kryeqytet, SPAK gati fletë-arrestet, paralajmërohet “shkundja” e kupolës së policisë...

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga 
x

Politike

Gjiknuri dhe ish-njeriu i Koço Kokëdhimës përgjegjës për anulimin e koncesionit të naftës për “Phoenix”, Puka injoroi kundërshtimet e AKBN

Gjiknuri dhe ish-njeriu i Koço Kokëdhimës përgjegjës

Përgjegjës për prishjen e kontratës në 2017 me “Phoenix Petroleum” është dhe ish-drejtori i “Albpetrolit” Endri Puka. Në prill 2017, ai u mor nën hetim nga Prokuroria e Tiranës për shtetëzimin e vendburimeve të naftës dhe gazit, me akuzën e “Konkurrencës së paligjshme nëpërmjet dhunës”. Atë kohë, Puka nuk pranoi të jepte sqarime pa avokatin e tij. Ai akuzohej gjithashtu se kishte zhvatur puset e koncensionarit në mënyrë arbitrare, duke neglizhuar kërkesën e AKBN-së dhe të Ministrisë së Financave. Për verifikim kaloi dhe ministri i kohës së Industrisë dhe Energjisë, Damian Gjiknuri. Në 27 janar 2018, Puka u shkarkua nga detyra e drejtorit të “Albpetrolit” me justifikimin e ristrukturimit të institucionit në fjalë. Ai u pasua nga Kastriot Bejtaj, i cili mbante postin e Drejtorit Teknik në “Albpetrol”. Endri Puka u emërua në krye të “Albpetrolit” në 2013, pasi socialistët erdhën në pushtet. Ai kishte drejtuar bizneset e ish-deputetit socialist Koço Kokëdhima dhe emërimi i tij në krye të “Albpetrolit” u konsiderua si propozim nga Kokëdhima, i cili në vitet 2013-2017 u bë një nga deputetët e PS më të fuqishëm në vend - Raporti për skandalin me “Albpetrolin”, Puka dhe Gjiknuri falsifikuan bilancet - Në 25 janar 2022, Ministria e Financave dhe Ekonomisë kreu një ekspertim për çështjen e humbjes së 12.5 milionë eurove në Arbitrazh mes shtetit shqiptar dhe kompanisë “GBC Oil”. Ish-drejtori Puka dhe ish-ministri Gjiknuri u akuzuan se kishin fshehur vendimin e arbitrazhit ndërkombëtar të 2020 dhe për më tepër “Albpetrol” kreu akte fiktive dhe kontabilizimi për marrjen në dorëzim të aseteve të “GBC OIL”. Kontabilizimi ka ekzistuar i deklaruar si shifër, por nuk është shoqëruar me fatura dhe depozitimet përkatëse. Bëhet fjalë për një vendim të firmosur nga Endri Puka në vitin 2017, sipas të cilit tre vendburimet e naftës që ishin nën koncesionin e kompanisë amerikane “GBC Oil” do shtetëzoheshin, gjë që çoi në largimin e kompanisë koncesionare. Kontabilizimi i rremë është regjistruar edhe në bilancin e kompanisë “Albpetrol”, ku është bërë shtim kapitali. Por, as Endri Puka dhe as Damian Gjiknuri nuk u morën asnjëherë të pandehur nga drejtësia shqiptare.

Më të lexuarat