Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Gjobë 104 milionë euro për ‘Bankers Petroleum’, ministrja Denaj bën lëvizjen e papritur (DOKUMENT)

Postuar: 24/08/2019 - 13:01

“Bankers Petroleum” nuk do paguajë gjobën e rëndë prej 104 milionë lekësh.

Ky është vendimi më i fundit i ministres Anila Denaj, që e shpëton kompaninë nga gjoba e majme, që do t'i bënte shtetit pas dëmit, që u zbulua gjatë një inspektimi në vitin 2017.

Ministrja e Financave, e ka bërë këtë të ditur përmes një shkrese dërguar Drejtorisë së Doganave, ku thuhet se pagesa për “Bankers” do të pezullohet në një urdhër të dytë.

Shkresa mban datën 17 korrik 2019, dhe mes të tjerash në të thuhet se një nga arsyet e pezullimit është fakti, se po shqyrtohet ende dosja, si edhe ka ende problematika.

Njëherësh ministrja e Financave sheh dhe “kompleksitetin dhe volumin e kësaj çështjeje”, madje përmend dhe situatën e krijuar “në kushtet kur për këtë çështje është investuar Avokatura e Shtetit e dhe Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë”.

Sakaq, në fund Denaj urdhëron që Autoriteti Doganor të procedojë me pezullimin e procedurës administrative, po ashtu autoriteti doganor duhet të njoftojë dhe “Bankers Petroleum” në lidhje me këtë pezullim.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/11/2019 - 17:03

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi i është përgjigjur menjëherë reagimit të zëdhënëses së Komisionit Evropian, Maja Koçijançic që tha se në rast se presidentit i kalon afati për emërimin e anëtarëve të gjy

Postuar: 18/11/2019 - 16:58

Ish deputeti demokrat, Flamur Noka, mbështet vendimin e presidentit Ilir Meta për të shpallur &ld

Postuar: 18/11/2019 - 16:54

Në daljen e saj për mediat, kryetarja e LSI-së,Monika kryemadhi ka bërë shkaktar të kësaj krize p

Postuar: 18/11/2019 - 16:51

Zëdhënësja e BE-së, Maja Kocijancic ka reaguar për ngërçin në Gjykatë Kushtetuese.

Postuar: 18/11/2019 - 16:35

Vetëm pak minuta më parë presidenti Ilir Meta i dërgoi Zyrës së Asamblesë Parlamentare të OSBE në

Postuar: 18/11/2019 - 16:32

Në lidhje me thirrjet dhe banderolën “Rama ik”, e cila u shpalos gjatë ndeshjes Shqip

Postuar: 18/11/2019 - 16:25

Monika Kryemadhit gjatë një konference me gazetarët është pyetur nëse do të ketë një nismë për zh