BREAKING NEWS

‘Plumbi i Artë’/ Tronditi botën e krimit, Gjykata e Posaçme merr vendimin për Nuredin Dumanin, pasi ‘zbërtheu’ prapaskenat e errëta të bandave që veprojnë në vendin tonë

‘Plumbi i Artë’/ Tronditi botën e krimit, Gjykata e
x
BREAKING NEWS

“Komshinjtë te Gjiri i Lalzit”/ Artan Hoxha iu publikon Berishës e Metës foton që po shpërndahet me shpejtësi dhe i ‘thumbon’ ashpër: Nuk paska qenë aq budalla Enveri...

“Komshinjtë te Gjiri i Lalzit”/ Artan Hoxha iu publikon
x
BREAKING NEWS

DOSJA 'Plumbi i Artë'/ ‘Plakën e mbylli Talo në banjë, unë përkëdhela ...’, Dumani zbardh detaje të rënda për grabitjen e shtëpisë së emrit të njohur! U veshën si policë të anti-drogës për të grabitur 500 mijë euro

DOSJA 'Plumbi i Artë'/ ‘Plakën e mbylli Talo në
x
BREAKING NEWS

Ndihmonte vrasësit që të mos arrestoheshin/ Jep dëshminë e tij ish zyrtari i lartë i Policisë, Leonard Palushi që u arrestua nga personat VIP me urdhër të SPAK

Ndihmonte vrasësit që të mos arrestoheshin/ Jep
x
BREAKING NEWS

Zbulohet mashtrimi i Berishës me gjyqin në Francë, ish-kryeministri pranon se padia e tij ndaj Blinken nuk mund të merret në shqyrtim dhe sulmon deputetin e CDU

Zbulohet mashtrimi i Berishës me gjyqin në Francë,
x
BREAKING NEWS

Skandal, “Foltorja” nuk paguan dot pagat e administratës së SHQUP, rrezikon t’i ndërpriten dritat dhe uji, “Rithemelimi” nuk njihet nga institucionet

Skandal, “Foltorja” nuk paguan dot pagat e administratës
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Rama-Manja po luajnë blofin me thirrjet ndaj SPAK për të hetuar Berishën dhe Metën, PS ka përgjegjësi politike për zyrtarët e korruptuar që kanë rënë në burg

Spartak Braho: Rama-Manja po luajnë blofin me thirrjet ndaj SPAK për
x
BREAKING NEWS

Pas arrestimit të bosëve të krimit që mbështeten nga politika, SPAK gati fletë-arrestet për ministra, kryebashkiakë dhe drejtorë të lartë të përfshirë në abuzime me tenderat

Pas arrestimit të bosëve të krimit që mbështeten nga
x

Politike

Gjykata konfirmon Bashën kryetar legjitim të PD, Berisha zyrtarisht jashtë Partisë Demokratike, bien Kuvendet dhe referendumet

Gjykata konfirmon Bashën kryetar legjitim të PD, Berisha zyrtarisht

Gjykata e Tiranës ka rrëzuar ish-kryeministrin Sali Berisha sa i takon debatit mbi kreun e Partisë Demokratike. Dje në mbrëmje, Partia Demokratike ka dërguar në KQZ kërkesën për tu regjistruar në zgjedhjet e pjesshme vendore dhe dokumentacioni është shoqëruar me një vërtetim nga Gjykata e Tiranës. Dokumenti mban datën 24.01.2022 dhe në të theksohet se kryetar i Partisë Demokratike është Lulzim Basha. Me këtë lëvizje duket se del jashtë loje Berisha. Pavarësisht se u bë një referendum që shkarkoi Bashën dhe po ashtu u mblodh një Kuvend për gjykatën Basha është kryetar i PD dhe me shkresën e djeshme i ka dhënë një goditje të fortë foltores. Edhe pse Berisha po punon për të dërguar kandidatë në 6 bashki, duket se PD njihet me firmën e Bashës. Sinjalet janë se Berisha do shkojë te kandidatët e pavarur. Por kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi tha para pak ditësh, sipas ligjit në Kodin Zgjedhor zgjedhësit që propozojnë kandidatin për kryetar bashkie duhet të përbëjnë 1 për qind të numrit të zgjedhësve në listën zgjedhore të bashkisë përkatëse. Sipas nenit 68, kandidatët për organet e njësisë së qeverisjes vendore, të paraqitur nga partitë politike, të cilat nuk zotërojnë asnjë mandat në Kuvend ose në organet e njësisë përkatëse të qeverisjes vendore, duhet të mbështeten nga jo më pak se 1 për qind e zgjedhësve të asaj njësie, por në çdo rast jo më shumë se 3,000 dhe jo më pak se 50 zgjedhës. Gazeta ka siguruar se sa firma duhet që të mbledhë Berisha në çdo qark për të kandiduar në mënyrë të pavarur dhe sipas llogarive duhen rreth 1600 firma në Shkodër, rreth 1000 firma në Lushnjë, rreth 2500 firma në Durrës, rreth 300 firma në Vorë dhe Rrogozhinë ndërsa në Dibër rreth 600 firma. Ndërkohë dje janë regjistruar në KQZ edhe PS me LSI, të cilat kanë dërguar dhe emrat e anëtarëve të KZAZ. Nga PS, kërkesa u dorëzua nga sekretari i Përgjithshëm, Damian Gjiknuri në KQZ.

Kandidatët

Nga ana tjetër kryeministri Edi Rama ka vijuar takimet me drejtuesit politik të qarqeve ku do të zhvillohen zgjedhjet e pjesshme vendore. Pasditen e djeshme, kreu i qeverisë zhvilloi një takim me drejtuesit politik të PS-së për qarkun e Tiranës, Erion Veliajn në Kryeministri dhe deputetët e qarkut Tiranë sa i përket punës për kandidaturat e Bashkisë Vorë dhe Rrogozhinë. Për Vorën deri më tani një kandidat i mundshëm është Mersin Murati, i cili ka qenë prefekt i Tiranës. Ndërsa për Rrogozhinën pritet që të kandidojë kryetari i komanduar Edison Memolla, por ende nuk ka asgjë zyrtare nga PS. Ndërkohë PS ka nxjerrë edhe kandidatët e Lushnjes. Bëhet fjalë për kryetaren e bashkisë në detyrë Eriselda Sefa dhe mjekun Asfloral Haxhiu, megjithatë fjalën e fundit për kandidaturat do ta ketë Kryesia e PS. Për bashkinë e Lushnjes, kryedemokrati Lulzim Basha e ish-kryeministri Sali Berisha kanë gjithashtu nga dy emra secili. Nga PD e Bashës po diskutohen emrat e Elton Banos dhe Darien Xhindolit. Ndërsa nga grupimi i Berishës të preferuarit për garën e Lushnjes shihen Arben Zaimi dhe Nevila Bami. Nga ana tjetër kryedemokrati Lulzim Basha ka vendosur që në Durrës të përfaqësohet nga Luan Hoti. Në të njëjtën zonë, Komisioni për Rithemelimin e PD-së ka nxjerrë si kandidat Ardian Mukën.

Më të lexuarat