BREAKING NEWS

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të Covid-19

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të
x
BREAKING NEWS

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë, një tjetër shtet evropian heq të gjitha kufizimet me Shqipërinë duke filluar nga nesër

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë,
x
BREAKING NEWS

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë
x
BREAKING NEWS

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të ashpra dhe jep ultimatumin e prerë: Çoni përpara Reformën në Drejtësi! Nëse s’tregoni guxim...

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të
x
BREAKING NEWS

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/ Pritet vendimi për zgjedhjet lokale të 2019, përfaqësuesja e qeverisë kërkon pezullimin e çështjes. Cili është verdikti i Gjykatës Kushtetuese?

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet të shqyrtohet/ Mblidhet me urgjencë Gjykata Kushtetuese, a do të rrëzohen zgjedhjet lokale të 30 qershorit 2019 dhe a do të ketë zgjedhje të parakohshme?

Çfarë pritet të shqyrtohet/ Mblidhet me urgjencë Gjykata
x
BREAKING NEWS

Kur do arrestohen 'peshqit e mëdhenj'? SHBA paralajmëron ndryshimin e MADH në Shqipëri

Kur do arrestohen 'peshqit e mëdhenj'? SHBA paralajmëron
x

Politike

Goditjet nga SPAK për zgjedhjet! Ylli Manjani i jep 'lajmin e keq' Bashës dhe Kryemadhit

Goditjet nga SPAK për zgjedhjet! Ylli Manjani i jep 'lajmin e

Sa i takon hetimit të krimeve zgjedhore nga SPAK, ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani thotë se edhe nëse futen në burg mbi 40 mijë komisionerë dhe numërues, kjo nuk e zgjidh rezultatin zgjedhor.

Përkundër kësaj, ai nxit organet e hetimit të çojnë për ndjekje penale personat që kanë kryer shkelje ligjore gjatë procesit zgjedhor.

“Ndjekja penale nuk ndryshon rezultatin zgjedhor. Edhe sikur të fusin në burg 40 e ca mijë komisionerë dhe numërues nuk e zgjidh rezultatin zgjedhor. Rezultatin zgjedhor do të duhet ta konfirmojë KQZ dhe mbi të është Kolegji Zgjedhor, këto janë dy procese të ndara. Pastaj shkelësit e ligjit, me ato videot që kanë dalë në publik, nuk ka shkencë të madhe. Prokurori mund të marrë videon, mund të sekuestrojë dhe materialet zgjedhore të asaj kutie zgjedhjesh, ti verifikojë dhe hetimi është i bërë. Ata që e kanë bërë këtë punë mund ti nënshtrohen ndjekjes penale por nuk është se detyrimisht mund të ndryshojnë rezultatin e zgjedhjeve”, tha Manjani për Ora News.

Më të lexuarat