Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Grushti i shtetit, Ambasada e Turqisë në Tiranë: Nga një grup brenda FA, populli i dha përgjigjen e duhur

Grushti i shtetit, Ambasada e Turqisë në Tiranë: Nga një grup brenda FA, populli i dha përgjigjen e duhur

Postuar: 16/07/2016 - 09:39

Ambasada e Turqisë në Tiranë ka reaguar në lidhje me grushtin e shtetit të ndodhur mbrëmë në Turqi.
 
Ambasada ka njoftuar se populli iu kundërvu këtij grushti shteti me dinjitet dhe solidaritet. Ndërsa ka shtuar se Presidenti dhe qeveria janë në krye të detyrës.
 
Deklarata e Ambasadës së Turqisë në Tiranë: 
 
“Ngjarja e ndodhur në Turqi ishte një tentative për grusht shteti kundër qeverisë së zgjedhur demokratikisht. Populli ynë iu kundërvu me dinjitet dhe solidaritet. Presidenti ynë dhe qeveria jonë janë në krye të detyrës.
 
Nuk ishte një grusht shteti ku ishin përfshirë të gjitha forcat e armatosura të Turqisë. Ai ishte organizuar nga nje grup brenda Forcave te Armatosura, te cilit iu dha pergjigja e duhur nga populli yne.
 
Situata e shpalosur në Turqi ishte një përpjekje për të përmbysur qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike. Kjo përpjekje është bllokohen nga populli turk në unitetin dhe solidaritetin. Presidenti ynë dhe qeveria janë në krye. Forcat e armatosura turke nuk ishte përfshirë në përpjekje për në tërësinë e vet. Ishte kryer nga një grup brenda forcat e armatosura dhe mori një përgjigje të merituar nga kombit tonë.”

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 07/12/2019 - 23:58

Pas deklaratave të presidentit serb Aleksandar Vuçiç që tha për mediat serbe ka thënë se Masakra e Reçakut është mashtrim duke shtuar se do të përsërisë çdo ditë se ky është një krim i fabrikuar.

Postuar: 07/12/2019 - 23:09

Analisti i njohur i çështjeve ndërkombëtare dhe kombëtare Ilir Kulla i ftuar në emisionin “

Postuar: 07/12/2019 - 20:22

Raportuesja për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Izabel Santos shprehet se Shqipëria duhet të

Postuar: 07/12/2019 - 19:40

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka hodhur akuza të forta në drejtim të kryeministrit Edi Rama.

Postuar: 07/12/2019 - 19:09

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka folur për fatkeqësinë natyrore të tërmetit të 26 nëntorit

Postuar: 07/12/2019 - 18:47

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi e ftuar në emisionin “ Kjo Javë” u pyet për ftes

Postuar: 07/12/2019 - 18:39

Kryetarja e LSI, Monika Kyemadhi e ftuar në emisionin “Kjo Javë” tregoi si e përjetoi