Lajme të tjera
BREAKING NEWS

Toka nuk gjen qetësi/ Dy lëkundje të forta tërmeti godasin gjatë natës Shqipërinë, ja ku ishte epiqendra dhe sa ballë

Toka nuk gjen qetësi/ Dy lëkundje të forta tërmeti godasin
x

Politike

Grushti i shtetit, Ambasada e Turqisë në Tiranë: Nga një grup brenda FA, populli i dha përgjigjen e duhur

Grushti i shtetit, Ambasada e Turqisë në Tiranë: Nga një
Ambasada e Turqisë në Tiranë ka reaguar në lidhje me grushtin e shtetit të ndodhur mbrëmë në Turqi.
 
Ambasada ka njoftuar se populli iu kundërvu këtij grushti shteti me dinjitet dhe solidaritet. Ndërsa ka shtuar se Presidenti dhe qeveria janë në krye të detyrës.
 
Deklarata e Ambasadës së Turqisë në Tiranë: 
 
“Ngjarja e ndodhur në Turqi ishte një tentative për grusht shteti kundër qeverisë së zgjedhur demokratikisht. Populli ynë iu kundërvu me dinjitet dhe solidaritet. Presidenti ynë dhe qeveria jonë janë në krye të detyrës.
 
Nuk ishte një grusht shteti ku ishin përfshirë të gjitha forcat e armatosura të Turqisë. Ai ishte organizuar nga nje grup brenda Forcave te Armatosura, te cilit iu dha pergjigja e duhur nga populli yne.
 
Situata e shpalosur në Turqi ishte një përpjekje për të përmbysur qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike. Kjo përpjekje është bllokohen nga populli turk në unitetin dhe solidaritetin. Presidenti ynë dhe qeveria janë në krye. Forcat e armatosura turke nuk ishte përfshirë në përpjekje për në tërësinë e vet. Ishte kryer nga një grup brenda forcat e armatosura dhe mori një përgjigje të merituar nga kombit tonë.”

Më të lexuarat