Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Hapet konkursi për të zgjedhur pasuesin e Haki Çakos, ja afati deri kur mund të dorëzohen aplikimet

Postuar: 13/01/2018 - 10:42

Policia e Shtetit ka nxjerrë një urdhër për hapjen e konkursit që mundëson marrjen e gradës “Drejtues i Parë”. Kjo është një gradë e domosdoshme për të gjithë kandidatët që kërkojnë të zënë vendin e Haki Çakos pas shkarkimit të këtij të fundit nga posti i Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit. Sipas urdhrit të drejtorit të komanduar, Rebani Jaupi, janë vetëm pesë vende të lira për gradën “Drejtues i Parë”. Po ashtu në urdhër parashikohet që afati i fundit për dorëzimin e dokumentacionit nga të gjithë aplikantët të jetë data 16 janar. Përzgjedhja e pesë kandidaturave më të mira për gradën do të bëhet nga Akademia e Sigurisë, ndërsa pritet që pas datës 16 janar, brenda dy javësh të shpallen fituesit e 5 kandidatëve që do të marrin gradën “Drejtues i Lartë”. Sakaq, ekzistojnë edhe disa kritere që duhet të plotësohen për t’u shpallur fitues, që nga karriera në Policinë e Shtetit, trajnimet e kryera si edhe të gjitha vlerësimet që kanë kandidatët. Deri më tani, kandidatët më të mundshëm për postin e Drejtorit të Policisë së Shtetit janë emrat e Ardi Veliut, drejtor i Policisë Tiranë, Eduart Merkajt, kreu i Shërbimit të Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave, Gjovalin Lokas, Drejtor i Policisë së Shkodrës, Agron Sojatit, ish-drejtor i anti-terrorit, aktualisht këshilltar për sigurinë në Kryeministri, por edhe të disa drejtuesve të tjerë në radhët e uniformave blu. Sipas të gjitha gjasave, pasuesi i Haki Çakos do të zgjidhet në ditët e para të muajit shkurt. Kujtojmë që ky i fundit u shkarkua pesë ditë më parë nga detyra e tij pas një propozimi të ministrit të Punëve të Brendshme, Fatmir Xhafaj. Propozimi i Xhafajt u miratua nga kryeministri Edi Rama dhe menjëherë vendimi hyri në fuqi duke larguar nga puna Haki Çakon. Sipas informacioneve, Xhafaj ia kishte bërë edhe më herët këtë propozim Ramës, por ky i fundit e ka pranuar vetëm të hënën e kësaj jave. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 10

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/03/2018 - 16:22

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Astrit Patozi ka komentuar situtaën e PD-së të 22 Marsit 1992 dhe asaj të 25 Qershorit 2017.

Sipas Patozit  arrihen të konstatohen qartë tre dallime thelbësore. Ai shprehet se sot gjendja është më e pashpresë, sesa në vitin 1992.

Postuar: 24/03/2018 - 15:59

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras ka informuar homologët e tij në samitin e Bashkimit Europian, mbi negociatat që Greqia po zhvillon me Shqipërinë dhe Maqedoninë. 

Postuar: 24/03/2018 - 15:29

Dy këshilltarë te lëvizjes Socialiste për Integrim ne Bashkinë e Korçës kane kaluar zyrtarisht ne grupin e Partisë Socialiste.

Postuar: 24/03/2018 - 14:54

Sekretari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Ervin Salianji nëpërmjet një deklaratë për mediat ka shpërthyer në akuza ndaj deputetit të PS, Alket Hyseni.

Postuar: 24/03/2018 - 13:45

Një shërbim i ri, shumë i rëndësishëm për pacientët me sëmundje të veshkave, mushkërive, zemrës, tiroides, etj, ekzaminimi i shintigrafisë ka filluar të ofrohet falas në spitali

Postuar: 24/03/2018 - 11:54

Deputeti i LSI-së, Endrit Braimllari  në një deklaratë për shtyp, denoncoi emërimin e dy drejtorëve të rëndësishëm.

Postuar: 24/03/2018 - 10:39

Në ditën e tretë të vizitës në Uashington, ministri Xhafaj u prit në Departmentin e Shtetit nga Ndihmës Sekretari i Shtetit dhe përgjegjës për Narkotikët dhe Çështjet e Zbatimit