Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Hapja e zyrës së Europol në Tiranë, zv.ministri i Brendshëm zbulon çfarë përfiton Shqipëria

Postuar: 12/07/2019 - 10:54

Zv.ministri i Brendshëm, Besfort Lamallari, ishte i ftuar në  emisionin “Dita Jonë” foli për hapjen e zyrës së oficerit të ndërlidhjes së Europol në Tiranë.

Lamallari theksoi se kjo është zyra e dytë në botë dhe se tashmë policia shqiptare është edhe më e besuar në raport me ndërkombëtarët.

“Është një lajm shumë i mirë jo vetëm për Shqipërinë, por edhe për Europën. Ka qenë një proces i gjatë negociatash intensive. Kjo është zyra e dytë në botë. Ka shumë interes që këto zyra të hapen edhe në vende të tjera të Ballkanit Perëndimor. Policia shqiptare merre përgjegjësi të plota për bashkëpunuar me Hagën. Kjo do të thotë një shkallë më e lartë profesionalizimi për policinë. Tashmë policia shqiptare është edhe më e besuar në raport me partnerët, do të ketë edhe më shumë kontakte me oficerin ndërlidhës, më shumë kanale komunikimi. Të gjitha këto çojnë në një luftë më të madhe ndaj krimit, por edhe terrorizimit. Kjo vjen si lëvizje edhe me marrëveshjen e Frontex”, tha Lamallari.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/07/2019 - 10:55

Ministrja e Arsimit Besa Shahini deklaroi se nota mesatare për degën e Mësuesisë do të shkojë 8 ndërsa dega e Mjekësisë do të ketë një notë akoma më të lartë mesatare.

Postuar: 18/07/2019 - 10:47

Deputeti i Bindjes Demokratike Andi Përmeti gjatë fjalës së tij në parlament deklaroi se vendosja

Postuar: 18/07/2019 - 10:34

Deputeti i opozitës së re Andi Përmeti i cili sot ka thirrur në interpelancë ministren e Arsimit

Postuar: 18/07/2019 - 10:31

Ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqja ka kërkuar nga kolegët deputetë që sot të mos miratohet pr

Postuar: 18/07/2019 - 09:49

Ish-deputeti i PD Tritan Shehu me anë të një statusi në “Facebook” shkruan se vendimi

Postuar: 18/07/2019 - 09:20

Juristi Romeo Kara ka zbardhur prapaskenat e skandalit me amnistinë që prokuroria po u bën pushte

Postuar: 18/07/2019 - 09:10

Shtetet e Bashkuar të Amerikës i ka dhënë ditën e djeshme një tjetër goditje opozitës.