BREAKING NEWS

Përfundon takimi Hoti-Vuçiç, i dërguari i BE zbardh prapaskenat: Marrëdhëniet u normalizuan pas 20 muajsh, ja për çfarë ramë dakord!

Përfundon takimi Hoti-Vuçiç, i dërguari i BE zbardh
x

Politike

Heqja e masës së reciprocitetit, reagon Vetëvendosje: Tradhtia s’ka brirë, Qeveria Hoti e sponsorizuar nga Thaçi e Vuçiç

Heqja e masës së reciprocitetit, reagon Vetëvendosje: Tradhtia

Lëvizja Vetëvendosje, ka reaguar ashpër pas vendimit të Qeverisë Hoti, për heqjen e masës së reciprocitetit ndaj Serbisë.

LVV ka thënë se Qeveria Hoti është e sponsorizuar në prapaskenë prej presidentit Thaçi dhe atij serb Vuçiç.

“Qeveria Hoti, në të cilën nuk bën pjesë asnjë udhëheqës politik, por e sponsorizuar në prapaskenë prej Aleksandar Vuçiçit e Hashim Thaçit dhe e mbështetur qyqarisht prej Isa Mustafës, Kadri Veselit, Ramush Haradinajt e Fatmir Limajt, shfuqizoi sot reciprocitetin”, thuhet në reagimin e LVV-së.

“Tani Kosova e sunduar nga klika e mësipërme dhe nga qeveria kukull ka hequr dorë prej emrit të saj “Republika e Kosovës”, dhe ka pranuar si të vlefshme dokumentacionet ku e quajnë “Kosovo i Metohija”. Ky skandal vetëdhunues u përshëndet menjëherë nga Vuçiçi. Veseli e të tjerët iu nënshtruan Hotit, shërbëtorit të radhës të çiftit Vuçiç-Thaçi. Arsyeja pse u përshëndet është sepse siç kishte deklaruar vetë presidenti serb, reciprociteti po i kushtonte vendit miliona euro në ditë, para të cilat mbeteshin në Kosovë dhe që ndihmonin biznesin tonë vendor”.

Më tej, LVV pohon se Vuçiç ishte i gatshëm të vazhdonte dialogun me reciprocitet.

“Edhe pse Vuçiçi në bisedë me kancelaren Merkel ishte deklaruar i gatshëm ta vazhdonte dialogun edhe me reciprocitet, gjë e cila do të duhej të kapitalizohej menjëherë nga çdo politikan shqiptar, pushtetarët e vjetër e hoqën reciprocitetin. Edhe pse kamionat e ardhur nga Serbia nisën të respektonin rregullat e reciprocitetit dhe të përdornin dokumenta me emërtimin zyrtar “Republika e Kosovës”, humbësit e zgjedhjeve e hoqën reciprocitetin”.

LVV në fund të reagimit thotë se “ata e hoqën reciprocitetin për të lidhur marrëveshjen e ligë, por kudo në botë, atyre që mendojnë se mund të merren vesh e të sundojnë pa popull, u del shpejt afati”.

Qeveria Kosovës në mbledhjen e sotme ka shfuqizuar vendimet përmes së cilave është vendosur masa e reciprocitetit me Serbinë.

Kryeministri Avdullah Hoti, pas mbledhjes së Qeverisë së Republikës së Kosovës, në një konferencë për media ka thënë se i kanë hequr të gjitha pengesat me Serbinë, për të rifilluar procesin e dialogut. /Telegrafi/

Më të lexuarat