Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Hidhet dritë mbi një tjetër skandal të Haxhinastos, shefi i kabinetit të tij pronar i karburantit "vrasës" që u mori jetën dy fëmijëve! (VIDEO)

Video: 
Hidhet dritë mbi një tjetër skandal të Haxhinastos, shefi i kabinetit të tij pronar i karburantit "vrasës" që u mori jetë dy fëmijëve! (VIDEO)

Postuar: 10/05/2016 - 22:45

Mbrojtëset anësore të autostradës Plepa – Golem, që u bënë shkak për vdekjen e dy fëmijëve në aksidentin e së shtunës, nuk janë vendosur për të favorizuar një karburant, i cili rezulton të jetë në pronësi të babait të një zyrtari të lartë në Ministrinë e Transporteve.
 
Kjo pikë karburanti është e regjistruar në emrin e shoqërisë PIENVIS, me pronar Pilo Kërin, babain e Krislen Kërit, shefit aktuali të kabinetit të Ministrit të Transporteve, Edmond Haxhinasto.
 
Në dokumentat e Qendrës Kombëtare të Regjistrimit thuhet se kjo shoqëria në pronësi të Pilo Kërit ushtron aktivitetin e tregtimit me pakicë të karburanteve, vajrave lubrifikantë e autogaz, 2.8 kilometër nga rrethrrotullimi i Malit të Robit.
 
Këto të dhëna korrespondojnë pikërisht me vendin ku ka ndodhur aksidenti i së shtunës.
 
Prokuroria e Kavajës, që ka nisur hetimet për aksidentin, dyshon se barrierat metalike anësore nuk janë vendosur në dy vende për të favorizuar këtë karburant.
 
Procedimi penal është regjistruar edhe për Autoritetin Rrugor Shqiptar, një institucion në vartësi direkte të Ministrisë së Transporteve, pasi dyshohet se Autoriteti Rrugor Shqiptar e ka marrë në dorëzim rrugën pa u plotësuar me elementët e domosdoshëm të sigurisë, siç e kërkon ligji.
 
Mbrojtësja metalike, sipas prokurorisë së Kavajës, nuk duhet të ishte e ndërprerë në asnjë rast, në një rruge ku shpejtësia maksimale e lejuar është 100 kilometër në orë.
 
Televizioni Klan u interesua pranë Ministrisë së Transporteve për të pyetur shefin e kabinetit të Ministrit të Transporteve se cila është lidhja e tij me këtë karburant. Por as zoti Këri dhe as zyrtarët e tjerë nuk pranuan t’i përgjigjen interesimit tonë.
 
Edhe Autoriteti Rrugor Shqiptar refuzoi të përgjigjet në lidhje me hetimin.
 
Por ndërkohë prokuroria e Kavajës i tha Televizionit Klan, që po heton edhe pronësinë e karburantit dhe lidhjen e shefit te kabinetit të ministrit Edmond Haxhinasto me cënimin e sigurisë rrugore.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 20

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/03/2018 - 18:57

Pas akuzave të kryetares së bashkisë së Shkodërs Voltana Ademi e cila tha se qeveria nuk ka ndihmuar banorët e përmbytur, Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka i është kundërpërgjigjur se përmbytja nxori në pah problemin e pastrimit të kanaleve kulluese të cilat u bllokuan nga mbetjet e pa pastruara nga bashki

Postuar: 17/03/2018 - 18:47

Pasi u vu në qendër të vëmendjes së mediave dhe akuzave të politikës në vendin shkrim i revistës ‘’Mother Jones” ku flitet për lobimin e PD-së në SHBA kreu i L

Postuar: 17/03/2018 - 18:36

Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj thotë se ngritja e Komisionit Hetimor për rastin e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, dhe aktivitetin e kultivimit të dro

Postuar: 17/03/2018 - 16:52

Ish-Ministri i Drejtësisë Ylli Manjani i ka dalë në mbrojtje kryetarit të arrestuar të bashkisë Lezhë Fran Frrokaj i akuzuar për mashtrime me pronat.

Postuar: 17/03/2018 - 16:23

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili i kujton kryeministrit Rama, raportin e Bankës Botërore, për të varfërit në Shqipëri.

Postuar: 17/03/2018 - 16:19

Pas ikjes së këshilltarëve në Belsh, Fier, Gjirokastër e Elbasan, LSI-së i janë larguar edhe katër këshilltarë të tjerë në Vlorë.

Postuar: 17/03/2018 - 14:03

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla nëpërmjet një deklaratë për shtyp kërkoi nga kreu i PD-së, Lulzim Basha disa sqarime.