Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Holanda kërkon rikthimin e vizave për shqiptarët, ambasadorja franceze jep mesazhin e fortë

Postuar: 18/04/2019 - 15:42

Ambasadorja franceze Christine Vasak deklaroi nga Korça se Parlamenti Holandez është sovran duke analizuar se ai merr vendimet por ka një procedurë të tërë pas tij.

Vasak argumentoi se kjo procedurë e rrit mundësinë që Parlamentit të mos dalë me një vendim të tillë.

“Parlamenti është sovran dhe këtë e them para tre senatorësh. Është një vendim i marrë nga Parlamenti Holandez. Parlamenti Holandez merr vendimet por ka një procedurë të tërë pas tij dhe nuk jemi të sigurt që ai do ketë një vendim”.

Lidhur me situatën politike në vend, Vasak tha se një diplomat francez nuk shprehet për politikën e brendshme të një vendi por nuk ka kursyer thirrjet për reflektim.

“E prisja pyetjen sepse i njoh gazetarët e Korçës që janë sulmues dhe prerës. Pra pyetja për situatën politike në Shqipëri: për çështje parimi një diplomat francez nuk shprehet për politikën e brendshme të një vendi. Unë shpresoj që do i nxitim refleksionin”, deklaroi Christinë Vasak.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/08/2019 - 17:50

Sekretari për Marrëdhëniet e Jashtme të Partisë Demokratike Gerti Bogdani deklaroi se në radhët e zyrtarëve të Partisë Socialiste ka persona të tjerë të inkriminuar, listë e cila sipas tij kryesohet nga kryebashkiaku

Postuar: 19/08/2019 - 17:13

Ministrja e Financave Anila Denaj ka paralajmëruar se javën tjetër do të ketë emra konkretë të ko

Postuar: 19/08/2019 - 16:24

Ish-kreu i degës së PD në Kukës, Ibsen Elezi, i cili kohë më parë shkaktoi “tërmet” m

Postuar: 19/08/2019 - 15:12

Ylli Manjani, ish-ministër i Drejtësisë, ka reaguar lidhur me ngjarjen e ndodhur mes Mihal Kokëdh

Postuar: 19/08/2019 - 13:54

Mësohet se kryedemokrati Lulzim Basha është nisur drejt Shkodrës.

Postuar: 19/08/2019 - 13:31

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazmend Bardhi, ka reaguar lidhur me protestën e organizuar nga

Postuar: 19/08/2019 - 13:18

Kryetarja e bashkisë së Shkodrës ka mbajtur fjalën e saj para mbështetësve të PD-së të cilët ndod