BREAKING NEWS

Mblidhet sërish Task Forca, Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin zyrtar për 8 rastet e dyshuara me koronavirus në Shqipëri

Mblidhet sërish Task Forca, Ministria e Shëndetësisë del me
x

Politike

I kërkuan të jap dorëheqjen/ Alket Hyseni bën lëvizjen e paparashikuar dhe ja me çfarë e zëvendëson fjalën “autik”

I kërkuan të jap dorëheqjen/ Alket Hyseni bën lëvizjen

Deputeti i Partisë Socialiste Alket Hyseni iu drejtua ish-kryeministrit Sali Berisha me fjalët “plak autik”.

Pas përdorimi të këtij termi, pati reagime të shumta të ashpra nga përfaqësues të fëmijëve me sindromën Down, psikologë, politikanë e nga shoqëria civile.

Hyseni nuk ka reaguar publikisht deri më tani, për të kërkuar qoftë edhe ndjesë publike. Mirëpo, pak minuta më parë ai ka ndryshuar statusin, duke zëvendësuar tre herë fjalën autik me fjalët; shfazim, sindromë, e plak i çartur.

Mirëpo,  Facebook të jep mundësinë të shohësh statuset e ndryshuara, dhe duket qartë ndryshimi që ai ka bërë.