BREAKING NEWS

Bilanci ditor i Covid-19 në vend/ Ministria del me reagim zyrtar: Ja sa është numri i të infektuarve në 24 orë

Bilanci ditor i Covid-19 në vend/ Ministria del me reagim zyrtar: Ja sa
x

Politike

“I takon qeverisë t’iu rrijë pranë të gjithëve”, kryeministri Rama jep lajmin entuziast (VIDEO)

“I takon qeverisë t’iu rrijë pranë të

Kryeministri Rama ka njoftuar se ka nisur sot dhënia e granteve të meremetimit vetjak të banesave në Vorë dhe Rrogozhinë të cilat u dëmtuan pjesërisht nga tërmeti i 26 nëntorit. Përfituese pritet të jenë 1159 familje.

Kryeministri Rama zhvilloi sot një bashkëbisedim online më kryebashikakët e Vorës e Rrogozhinës, të cilët njoftuan për mbarëvajtjen e punës.

Sipas Ramës në total për 11 bashki qeveria do të paguajë një për një të gjithë banorët, për meremetimet e dëmeve të tërmetit, në një shumë totale afro 8 miliardë lekë ose 80 milionë USD.

“Më vjen mirë që pas gjithë punës voluminoze të identifikimit të problemeve dhe dëmeve, tani jemi në fazën e lëvrimit të një shume që në total është mbi 7 miliardë lekë, dhe plotësojmë të gjithë mbështetjen, bazuar edhe në ankimimet shtesë do të shkojë rreth 80 milion USD. Krijohet premisa që gjithë familjet e dëmtuara të kryejnë meremetimet apo të kompensohen për shpenzimet e bëra. I takon qeverisë t’ju qëndroje pranë të gjithëve dhe askush të mos mbetet vetëm. Janë 11 bashki të përfshira”,- tha Rama.

Më të lexuarat