BREAKING NEWS

Zgjedhja e Presidentit të ri, reagon sërish PD: Gjithçka ishte fasadë dhe mashtrim, Rama e kishte paracaktuar emrin e Kreut të Shtetit

Zgjedhja e Presidentit të ri, reagon sërish PD: Gjithçka ishte
x
BREAKING NEWS

E rëndë, plagoset me armë zjarri një i mitur në Pukë

E rëndë, plagoset me armë zjarri një i mitur në
x
BREAKING NEWS

“Mu shkrep arma pa dashje”, plagosi shokun, jepet vendimi për efektin e FNSH

“Mu shkrep arma pa dashje”, plagosi shokun, jepet vendimi për
x
BREAKING NEWS

Tymi ‘pushton’ qiellin, çfarë po ndodh në gadishullin e Karaburunit

Tymi ‘pushton’ qiellin, çfarë po ndodh në
x
BREAKING NEWS

Pas finales së madhe të Conference League, kryeministri Rama falenderon publikisht...: Këta i zbardhen faqen Shqipërisë

Pas finales së madhe të Conference League, kryeministri Rama
x
BREAKING NEWS

“Opozita fshihet pas një copë letre”/ Balla i përgjigjet ‘flakë për flakë’ Alibeajt, ‘thumbon’ ashpër edhe Ilir Metën: PS ka vetëm një kusht për zgjedhjen e Presidentit të ri!

“Opozita fshihet pas një copë letre”/ Balla i
x
BREAKING NEWS

“Jemi gati deri në 12 të natës”/ Alibeaj flet për emrin e Presidentit të ri të vendit dhe i dërgon mesazhin e fortë socialistëve: PS i iku marrëveshjes, ne i qëndrojmë!

“Jemi gati deri në 12 të natës”/ Alibeaj flet
x
BREAKING NEWS

Nxehet situata në selinë blu, zbulohet lëvizja që po përgatit Sali Berisha për të nxjerrë ‘jashtë loje’ Alibeajn dhe mbështetësit e tij, ja çfarë pritet të ndodhë në orët në vijim

Nxehet situata në selinë blu, zbulohet lëvizja që po
x

Politike

Ilir Demalia: Rinia nuk duhet të ndjekë shembullin e “Foltores”, ardhja e Escobar është një mesazh kundër Berishës

Ilir Demalia: Rinia nuk duhet të ndjekë shembullin e

Analisti Ilir Demalia dje ka komentuar situatën aktuale brenda Partisë Demokratike si dhe “Foltoren” e ish-kryeministrit Sali Berisha. Ai u shpreh se nëse shqiptarët do të vijojnë ta luftojnë të keqen me të keqe atëherë e keqja do të vijojë të sillet në shoqërinë dhe rrethin tonë. Demalia tha se problemi nuk duhet shtruar tek Rama apo Berisha por tek shoqëria shqiptare dhe rinia e cila ndjek shembullin e “Foltores” pa sjellë një model të ri. Sipas tij, rinia nuk duhet të marrë si mode këtë klasë politike. “Berisha thotë unë e di si mundet Rama ashtu si Rama pati thënë unë e di si mundet Berisha. Dhe çfarë na erdhi? Një Berishë më i keq se Berisha para Ramës me Ramën. Janë antipod i njëri-tjetrit. Nëse shqiptarët do të vazhdojnë të luftojnë të keqën me të keqen do të sillen në rrethin vicioz të keqes. Problemi nuk duhet shtruar Berisha apo Rama por përse shoqëria shqiptare, rinia që shkon pas foltores së Berishës, nuk ka qenë në gjendje të sjellë një model të ri. Rinia po merr modelin e kësaj klase politike. Nuk funksionojnë partitë në Shqipëri si ekip”, tha ai. Po ashtu analisti komentoi edhe vizitën që do të ketë i dërguari i SHBA për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Demalia tha se kjo vizitë nuk është e rastësishme pasi do të jetë dy ditë para Kuvendit të 11 dhjetorit të organizuar nga Berisha. Ai shpreh se fakti që Escobar do të takojë vetëm Ramën dhe Bashën tregon mesazhin kundër Berishës. Sipas tij kjo vizitë lidhet edhe me vendimin e presidentit të SHBA Joe Biden për sekuestrimin e pronave dhe bllokimin e pasurive që janë mbledhur nga korrupsioni. “Kjo vizitë nuk është thjeshtë një vizitë formale e një prej diplomatëve më të lartë amerikanë, nuk është e rastësishme që vjen dy ditë para zhvillimit të Kuvendit. Po ashtu mendoj se është një mesazh fakti që Escobar nuk takon Berishën por takon Bashën dhe Ramën, tregon se është një mesazh kundër Berishës. Mesazhi kundër Berishës është logjik se DASH e ka në listën e zezë. Lidhet dhe me vendimin e Biden që do të fillojnë shumë shpejt masat për sekuestrimet, bllokimet e pasurive të korrupsionit dhe luftën e pandalshme të korrupsionit në Ballkan”, u shpreh Demalia.

Më të lexuarat