BREAKING NEWS

Sa do të kapërcejnë temperaturat? Njihuni me parashikimin e motit për datën 6 korrik 2022

Sa do të kapërcejnë temperaturat? Njihuni me parashikimin e motit
x
BREAKING NEWS

Priten valë arrestimesh? Kryemadhi plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron politikanët: Ja lista e ministrave që përfundojnë në burg

Priten valë arrestimesh? Kryemadhi plas deklaratën e fortë dhe
x
BREAKING NEWS

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje të reja: Ja ku qëndron problemi! Kikia: Totalisht e pafalshme për drejtësinë, skema më e madhe pas firmave piramidale

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje
x
BREAKING NEWS

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe nxjerr aferën me firmën e Edi Ramës: Arben Ahmetaj...

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe
x
BREAKING NEWS

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”, Kryehetuesi i komunizmit zbulon pse kërkohej arrestimi i gjyshit të Edi Ramës

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”,
x
BREAKING NEWS

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe gjëra të tjera që nuk i kam publikuar ende, institucionet nuk më kthejnë përgjigje edhe pse...

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe
x
BREAKING NEWS

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i bën thirrje qeverisë: Kjo vjen si rrjedhojë e...

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i
x
BREAKING NEWS

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja e Ilir Metës

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja
x

Politike

Ina Rama presidentja e re e vendit? Dash Sula nxjerr prapaskenat nga selia blu dhe bën deklaratën e fortë: Nëse palët në PD nuk bashkohen…

Ina Rama presidentja e re e vendit? Dash Sula nxjerr prapaskenat nga selia blu

Deputeti demokrat, Dashnor Sula, tha në rubrikën “Opinion”, se Presidenti duhet të vijë nga radhët e sistemit të drejtësisë.

Duke folur në studio pas mbledhjes së grupit parlamentar të PD, deputeti Sula tha se ky post mund t’i besohet dhe Ina Ramës, pasi sipas tij, ajo është një gjyqtare të papërlyer dhe me integritet në vendimet e saj.

Sa i përket përçarjeve brenda Partisë Demokratike, deputeti theksoi se palët kanë edhe një shans të fundit, vendimin e Gjykatës së Apelit, ndërsa shtoi se do të ishte turp për drejtuesit e të dyja palëve, nëse nuk do të bashkoheshin për Presidentin.

“Në mbledhjen e grupit u morën vendime të rëndësishme, por sigurisht ka diskutime dhe debate sa i përket zgjedhjes së Presidentit. Qëndrime ka të ndryshme, por e rëndësishme është që fjala “bojkot” nuk duhet të ekzistojë më tek opozita. Unë jam i bindur që asnjë deputet i PS nuk ka asnjë lloj informacioni se kush do të jetë President, apo për emra të caktuar, por jam i bindur që opozita ka mbajtur qëndrimin e qartë. Tërheqja jonë ishte e drejtë, sepse në momentin që ne bëmë diçka konkrete në nxjerrjen e emrave, që nuk ishte diçka përfundimtare, por që nuk u pranua nga mazhoranca. PS nuk jep asnjë lloj garancie. Po e them copë që ky është legjitimitet i cunguar.

I jam drejtuar Berishës, duke i kërkuar që të mos përçahet PD. Asnjëra palë nuk bëri atë që duhej bërë, as Berisha, as Basha. Ka dhe një shans të fundit, që është vendimi i Gjykatës së Apelit. Nëse palët nuk do të bashkohen dhe do të bëjnë lojën e kungulleshkave, turpin do ta kenë kokat, jo demokratët.

Sa i përket Presidentit, unë nuk kam propozuar asnjë emër. Unë do dëshiroja që Presidenti të ishte nga sistemi i drejtësisë. Politikanët janë konfliktualë me njëri-tjetrin. Edhe Ina Rama padiskutim është një personalitet publik në sistemin e drejtësisë, e pa përgojuar, e pa përlyer. Nga informacionet që kam, Ina Rama ka treguar integritet në vendimmarrje, së bashku me disa të tjerë. Por, politika nuk i do këta, i do nga radhët e tij, sepse i mbajnë të lidhur me fijet e tyre. Rama e Balla e kanë zgjedhur dhe mendoj që do të jetë një kandidat, që përmbush shijet e tyre.

Do të uroja që raundi i tretë i bisedimeve për Presidentin të mos dështojë, pasi nëse emri zgjidhet nga grupi opozitar bashkë dhe mazhoranca, ky President është i gjithëpërfshirë, është i të gjithë shqiptarëve. Ndryshe le ta marrin dhe Presidentin, në pushtet nuk ngopen, në para jo, e kam thënë që janë të pashpirt. Këta janë tafmaqarë dhe të pangopur për pushtet”, tha deputeti Sula.

Më të lexuarat