BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali Berisha po sulmon prokuroren ‘e hekurt’ Enkeleda Millonai që po i heton dhëndrin për pastrim parash dhe skema që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga falja e tokave private dhe shtetërore, tenderët,  te pista e helikopterit dhe hangar për avion privat

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen,
x
BREAKING NEWS

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën “Rama-McGonigal”, ja si skandali mund të shkaktojë tërmet në Tiranë dhe Uashington, Robert Papa zbardh të rejat e fundit

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën
x
BREAKING NEWS

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën të qartë Berishës: Nuk ndryshojmë qëndrim për “non-gratat”, nxisim aktorët të shqyrtojnë me kujdes angazhimet në parti

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën
x
BREAKING NEWS

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë indeksim me 8.6 për qind nga 1 tetori, Ministria e Financave dhe Instituti i Sigurimeve Shoqërore zbardhin detajet

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë
x
BREAKING NEWS

Kryetarja e Kuvendit në pazare antiamerikane, ja skema e Lindita Nikollës për të kthyer Sali Berishën në politikë, aleanca e kullave të Zenit pushton Parlamentin, zbardhen skenarët e minutave të fundit mes kryeparlamentares me dyshen Noka-Bardhi

Kryetarja e Kuvendit në pazare antiamerikane, ja skema e Lindita
x

Politike

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe gjëra të tjera që nuk i kam publikuar ende, institucionet nuk më kthejnë përgjigje edhe pse...

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi, ka komentuar mbrëmjen e sotme në emisionin ‘Open’ skandalin me inceneratorët, ku ka thënë se  ka dërguar disa letra në institucione por se nuk ka marrë përgjigje prej tyre pavarësisht se për një gjë të tillë detyrohen nga ligji.

Ajo u shpreh se është kryer një preventiv i asaj që duhej të ishte inceneratori i Tiranës, dhe sipas saj ka disa filmime që ende nuk janë bërë publike.

Mentor Kikia: Deri tani ka një ish-ministër të vënë nënë akuzë jo sepse duhej ndërtuar apo jo inceneratori, sepse janë projekte në kundërshtim me ligjin për mjedisin dhe direktivat europiane. Ish-ministri është në burg si i dyshuar se pronari i inceneratorit të Elbasanit i ka ofruar një ryshfet në këmbim të lehtësirave për marrjen e lejes.

Me të gjitha mëkatet që mund të ketë, nuk ka mbi supe aferën e inceneratorëve. Deri këtu është akuza. Pjesa tjetër nuk është zënë me gojë.

Fieri është çështja e shkakut të lëvizjes nga një vend në tjetër dhe pazarit për çmimin e tokës truall. Sërish nuk është prekur duhej apo nuk duhet, si u ndërtua dhe me sa.

Projekti i Tiranës është më shumë se incenerator është menaxhim mbetjesh, ndarje në burim, incenerim. Forma e buxhetimit nuk është si dy të parat.

Qeveria një natë të bukur i dha Gugallës 21 milion euro hipotekoi si pasuri inceneratorin i cili nuk ishte ndërtuar. Në Tiranë është një projekt që financohet nga bashkitë e qarkut dhe qeveria në afat të gjatë. Historia abuzive është dyshimet për çmimin dhe pse nuk është nisur ndërtimi, çfarë është ndërtuar deri tani.

Çfarë ju keni konstatuar shkelje në projektin e menaxhimit të mbetjeve në Tiranë, për të mos thënë inceneratori sepse nuk ekziston?

Kryemadhi: Nuk i kemi hyrë ligjit të mbetjeve.

Tirana ka vetëm disa kapsula betoni. Nuk ka një studim të studimit mjedisor për ndotjen mjedisore, vendosjen e filtrave etj.

Problemi është që në 128 mln euro, ku është investimi dhe cili është problemi që qeveria, Ministria e Financave, bashkia e Tiranës, që nuk bëhet transparente që deri sot janë investuar x para beton, x para rrush, x para banane… Këtë nuk e kërkoj dot unë. Por si deputetet që i kam dërguar letra institucioneve nuk më kanë dërguar përgjigje edhe pse e kanë me detyrim të më përgjigjen.

Të thonë nga faturat 800 mijë euro, Zoto ka paguar bileta avioni gjatë pandemisë.

Kikia: Shkelja pra është që duhet të ishin investuar 128 mln euro aty ka gropa që ju thoni nuk kushtojnë aq.

Kryemadhi: Të më vërtetojnë që janë aq. Fushën e kam filmuar vetë dhe kam filmuar edhe gjëra të tjera. Inflacioni i informacionit fajëson Monikën. Merrni pak nga pak e i përtypni. Është një kapanon aty që nuk kushton më shumë se 500-600 mijë euro. Kemi bërë preventim nga ajri dhe brenda. Ka disa kontenierë dhe një peshore.

 

Më të lexuarat