Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Integrimi i Shqipërisë në BE, Ruçi bën lëvizjen e rëndësishme

Postuar: 20/03/2019 - 12:29

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruҫi ka marrë pjesë në Konferencën e Nismës Adriatiko-Joniane në Budva të Malit të Zi.  Ai tha se shtetet si Italia, Greqia, Sllovenia dhe Kroacia janë avokatë të rrugës së Shqipërisë për çeljen e negociatave drejt Bashkimit Europian.

“Bekimit të natyrës t’i përgjigjemi me ekonomi produktive. Italia, Greqia, Sllovenia, Kroacia, avokatë të hapjes së negociatave me Shqipërinë”, tha Ruçi. Gjithashtu Ruçi u takua edhe me homologun kroat Jandroković, ndërsa ky i fundit tregoi gatishmërinë e vendit të tij për të ndihmuar Shqipërinë në rrugën europiane.

“Kroacia, mbështetje të fuqishme dhe asistencë teknike për negociatat”, theksoi ai. Gjatë qëndrimit në Budva, kryeparlamentari Gramoz Ruçi u takua me homologun slloven dhe atë të Malit të Zi.

“Lobojmë që udhëheqësit europianë të vlerësojnë përparimin e Shqipërisë. Bashkëpunim në negociimin e kapitujve të  marrëveshjes”, u shprehen mes tjerash homologët e Ruçit. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/07/2019 - 13:27

KQZ ka vendosur sot që të shpërndajë mandatet e Këshillave Bashkiakë në 13 Bashki të vendit, pavarësisht se nuk ka plotësuar kuorumin e votave të nevojshme, prej 5 anëtarësh.

Postuar: 17/07/2019 - 13:08

Deputeti Andi Përmeti ka kërkuar interepelancë me ministren e Arsimit, Besa Shahini ditën e nesër

Postuar: 17/07/2019 - 12:47

I revoltuar nga shtyrja e seancës gjyqësore të ditës së sotme, ish-ministrin Saimir Tahiri ka rea

Postuar: 17/07/2019 - 12:45

Me anë të një statusi në rrjetet sociale këtë herë deputeti Lefter Maliqi ka bërë një krahasim mi

Postuar: 17/07/2019 - 12:35

Presidenti i Republikës ka bërë sot propozimin e tretë për kryetar të KLSH-së.

Postuar: 17/07/2019 - 12:34

Bllokohet hoteli  në pronësi të ish-deputetit dhe kryetarit të PD-së në Elbasan, Aurel Bylyk

Postuar: 17/07/2019 - 11:57

Anëtari i Këshillit Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë, Arben Malaj, e cilësoi politike kërkesën p