Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Interesa kriminale horrash”, Braçe nuk përmbahet që në mëngjes, lëshon paralajmërimin e fortë: Dëngla të politikanëve hipokritë, plasi deri sa i vuri zjarrin!

Postuar: 24/08/2019 - 10:21

Numri dy i qeverisë, zv.kryeministri Erion Braçe reagon ashpër pas shkrumbimit të malit të Shëngjinit, duke paralajmëruar ndëshkim për zjarrvënësit, por edhe duke dhënë mesazhe të forta për politikanët që lëshojnë akuza, ndërkohë që kanë bërë vetë abuzime me pasurinë kombëtare.

Me një postim në faqen e tij në Facebook, Braçe poston foto para dhe pas zjarrit të malit të Shëngjinit, i cili u zhvesh pas flakëve.

“E di qe e qara per #Amazonen eshte trendy, por #Shengjini dhemb edhe me shume!”, shkruan ai, teksa thekson se “Kurora e #Shëngjinit është shkatërruar fiks kështu, nga interesa kriminale horrash që urrejnë pyllin e se paratë i bëjnë nga betoni”.

Postimi i Braçes

KURORA E #SHENGJINIT

NE ZJARR E PAS ZJARRIT!

Pylli me pisha e shkurre te tjera

nuk eshte me!

Per 32 ore zjarrefikes,

ushtare e punonjes te emergjences,

ben gjithcka per te mbrojtur

banesat nga zjarri prane tyre,

njeheresh per te shpetuar pyllin.

Me banesat ia dolen-i mbrojten,

me pyllin jo-s’arriten.

Zjarri ne #Shengjin eshte i perseritur,

ne te njejten kurore,

I QELLIMTE e per kete arsye kriminal.

Ai qe pronen e vjedhur se gezon dot me sepse njerezit kane kurajo te flasin,

plas deri sa ti vere zjarrin asaj,

mos e gezoj kurrkush!!

Ai qe prone do te grabise,

plas deri sa ti vere zjarrin asaj,

te ndertoje aty ku zjarri e ka kthyer pyllin ne truall!

Kurora e #Shengjinit eshte shkaterruar fiks keshtu,

nga interesa kriminale horrash qe urrejne pyllin e se parate i bejne nga betoni!

Per te mos folur edhe per pirromane edhe me banale qe perfitojne kullota, me keq dru nga pemet, qymyr nga shkrumbimi per te fituar edhe keshtu!

E di qe e qara per #Amazonen eshte trendy,

por #Shengjini dhemb edhe me shume!

Per shume kohe,

ne #Shengjin, detin, eren qe vjen prej tij,

e ndane me pyllin, malin,

me nje mur 8-10-12 kate betoni!

Fituan para pa hesap,

pa pyetur per shkaterrimin!

Tek interesa te tilla nis;

Me keto interesa duhet luftuar,

te medha apo banale qofshin!

Dengla te politikaneve hipokriteqe flasin per zjarrin kur per luks i kane vene betonin pyllit, mu ne mes te tij,

si duhen kerkujt!

Zjarri nuk shuhet as me hipokrizi e as me peshtyma!

Zjarri nuk shuhet me koordinim zjarrefikesisht,

kur benzina e interesave te betonit dhe cdo interesi tjeter perfitues,

e ndez dhe e perhap flaken kudo!

Duhet te merremi tani me kete “benzine”, posacerisht aty ne vend,

ndryshe as shiu qe na ndihmoi dje ne #Shengjin, nuk do jete me me ne!

Gjithnje nis tek politika,

vendimet e saj, qe te mos arrije me tek pylli!

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

KURORA E #SHENGJINIT NE ZJARR E PAS ZJARRIT! Pylli me pisha e shkurre te tjera nuk eshte me! Per 32 ore zjarrefikes, ushtare e punonjes te emergjences, ben gjithcka per te mbrojtur banesat nga zjarri prane tyre, njeheresh per te shpetuar pyllin. Me banesat ia dolen-i mbrojten, me pyllin jo-s’arriten. Zjarri ne #Shengjin eshte i perseritur, ne te njejten kurore, I QELLIMTE e per kete arsye kriminal. Ai qe pronen e vjedhur se gezon dot me sepse njerezit kane kurajo te flasin, plas deri sa ti vere zjarrin asaj, mos e gezoj kurrkush!! Ai qe prone do te grabise, plas deri sa ti vere zjarrin asaj, te ndertoje aty ku zjarri e ka kthyer pyllin ne truall! Kurora e #Shengjinit eshte shkaterruar fiks keshtu, nga interesa kriminale horrash qe urrejne pyllin e se parate i bejne nga betoni! Per te mos folur edhe per pirromane edhe me banale qe perfitojne kullota, me keq dru nga pemet, qymyr nga shkrumbimi per te fituar edhe keshtu! E di qe e qara per #Amazonen eshte trendy, por #Shengjini dhemb edhe me shume! Per shume kohe, ne #Shengjin, detin, eren qe vjen prej tij, e ndane me pyllin, malin, me nje mur 8-10-12 kate betoni! Fituan para pa hesap, pa pyetur per shkaterrimin! Tek interesa te tilla nis; Me keto interesa duhet luftuar, te medha apo banale qofshin! Dengla te politikaneve hipokrite qe flasin per zjarrin kur per luks i kane vene betonin pyllit, mu ne mes te tij, si duhen kerkujt! Zjarri nuk shuhet as me hipokrizi e as me peshtyma! Zjarri nuk shuhet me koordinim zjarrefikesisht, kur benzina e interesave te betonit dhe cdo interesi tjeter perfitues, e ndez dhe e perhap flaken kudo! Duhet te merremi tani me kete “benzine”, posacerisht aty ne vend, ndryshe as shiu qe na ndihmoi dje ne #Shengjin, nuk do jete me me ne! Gjithnje nis tek politika, vendimet e saj, qe te mos arrije me tek pylli!

A post shared by Erion Brace (@erionbrace) on

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/10/2019 - 19:27

Deputetja, Rudina Hajdari ka reaguar pas lajmit se është shkarkuar nga posti i kryetares së Grupit Demokrat Parlamentar ku përmes një statusi në 'Facebook', shprehet se mban akoma detyrën.

Postuar: 14/10/2019 - 19:04

Ambasadori i OSBE-së në Shqipëri, Bernd Borchardt bën të qartë se BE-ja e shikon me një rëndësi t

Postuar: 14/10/2019 - 18:56

Partia Demokratike shprehet se policia është vendosur përballë grave dhe fëmijëve që protestojnë

Postuar: 14/10/2019 - 18:45

Katër shtete të tjera të BE-së kanë dhënë aprovimin që të haapen negociatat me Shqipërinë.

Postuar: 14/10/2019 - 18:43

Pas njoftimit në rrjetet sociale të Korab Litës se ditën e sotme është përzgjedhur në krye të gru

Postuar: 14/10/2019 - 17:56

Ish-deputeti LSI Petrit Vasili ka publikuar një dokument nga raporti i “Venecias”.