Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Interpelanca me minatorët, Gjiknuri: Duhet gjetur një e mesme e artë

Postuar: 16/04/2018 - 12:04

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një interpelancë me minatorët. Në këtë takim kanë marrë pjesë edhe  minitrat e kabinetit qeveritar, Ministri i Energjisë dhe Intraftukturës, Damian Gjiknuri dhe Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj të cilët premtuan më shumë lehtësime  për minatorët. “Kemi realizuar uljen e moshës së pensionit, ishte me kosto, por ishte një veprim shumë i mirë.  Ne kemi pritur që të vij drafti i dakordsuar, unë do të inicioj shumë shpejt që grupi i punës të takohet me sindikatat. Paga minimale mund të realizohet, shumë kompani po paguhen me mirë. Duhet vendosur dhe një kufi ligjor për të pasur shteti më shumë mundësi kontrolli.  Duhet që propozuesit të sjellin një draft të fundit, pasit duhet gjetur një e mesme e artë që mos të ketë shumë ngarkesë në buxhetin e shtetit”, deklaroi Gjiknuri.

Ndërsa me tej ka folur dhe Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj.

“Në vitin 2015 u realizua ulja e moshës së pensionit. Edhe përshkallëzimi që iu referua Fiqiriu është i mundur. Disa nga propozimet janë të mundshme që të reflektohen. Në çdo rast do duhet të theksoj që paketa sociale e Qeverisë ndër vite ka qenë shumë solidare brenda mundësive të buxhetit të shtetit. Vetëm rimbursimi i medikamenteve është rritur me 30%. Që këtë javë do të ritakohemi dhe të vazhdojmë këtë diskutim që sapo filluam së bashku”, tha Ahmetaj.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2018 - 10:20

Prokuroria ka nisur të hapë dosjet e aferave të ish-qeverisë “Berisha”. Gjatë kohës që vendi u drejtua nga kjo qeveri shpërthyen shumë skandale, por askush nuk shkoi para drejtësisë.

Postuar: 11/12/2018 - 10:10

Ndërkombëtarët kanë paralajmëruar dje se ora e goditjes së korrupsionit në nivele të larta është

Postuar: 11/12/2018 - 10:00

Reforma në drejtësi tashmë është futur në një rrugë të pakthyeshme.

Postuar: 11/12/2018 - 09:50

Kryeministri Edi Rama u shpreh i gatshëm dje të plotësojë çdo kërkesë të studentëve që prej shtat

Postuar: 11/12/2018 - 08:12

Kryeministri Edi Rama si çdo ditë edhe sot ka postuar në Facebook video, ku tregon transformoni

Postuar: 11/12/2018 - 08:06

Në politikën shqiptare është bërë tashmë traditë që opozita sulmon, akuzon dhe baltos.

Postuar: 11/12/2018 - 08:04

Qeveria është vënë ditët e fundit në akuza dhe sulme të forta nga ana e opozitës.