BREAKING NEWS

Shqipëria "shkundet" nga tërmeti, ja epiqendra dhe magnituda

Shqipëria "shkundet" nga tërmeti, ja epiqendra dhe magnituda
x
BREAKING NEWS

“Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë”/ Artan Hoxha flet me emra dhe plas ‘bombën’: Do goditet shumë lartë! SPAK më ka thirrur dhe mua të dëshmojë për këtë dosje!

“Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë”/
x
BREAKING NEWS

Konflikti me kryebashkiakun Dritan Leli dhe drejtorit të bashkisë që përfundoi të shoqëruar në polici/ Reagon ‘flakë për flakë’ UKV, sqaron gjithë situatën

Konflikti me kryebashkiakun Dritan Leli dhe drejtorit të bashkisë
x
BREAKING NEWS

Ndizen gjakrat, Basha i hedh dorashkën me dosjen kriminale të amerikanëve, Berisha paralajmëron me shkarkimin e kreut të PD, Fieri sfida e radhës

Ndizen gjakrat, Basha i hedh dorashkën me dosjen kriminale të
x
BREAKING NEWS

Milaim Zeka paralajmëron arrestimin e Berishës, Roland Bejko akuzon ish-kryeministrin se po tenton grusht shteti brenda partisë

Milaim Zeka paralajmëron arrestimin e Berishës, Roland Bejko akuzon
x

Politike

Ish-ambasadori Agim Nesho zbërthen deklaratat e Merkel gjatë vizitës në Shqipëri: U kujdes të përcillte këto dy mesazhe kryesore

Ish-ambasadori Agim Nesho zbërthen deklaratat e Merkel gjatë

Ish-ambasadori i Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB), Agim Nesho është shprehur se kancelarja e Gjermanisë gjatë vizitës në Serbi dhe Shqipëri u kujdes të përcillte dy mesazhe kryesore.

Ai u shpreh se mesazhi i parë është, që Serbia nuk mund ta vijojë rrugën europiane pa pranuar pavarësinë e Kosovës, dhe së dyti, procesi i Berlinit i nisur në 2014 nuk duhet kurrsesi të zëvendësohet nga variante të tjera.

“Merkel në mënyrë diplomatike për të mos krijuar asnjë konfuzion ka ardhur me dy mesazhe kryesore: Në Serbia ajo ishte e drejtpërdrejtë për njohjen e Kosovës, nga ana tjetër si në Shqipëri dhe Serbi ajo ka qenë e qartë me mesazhin e dytë, që është se procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet. Më shumë se kaq ajo nuk mund të shprehet”, tha Nesho.

Kancelarja Angela Merkel gjatë konferencë me Ramën në Tiranë nuk e përmendi iniciativën e “Open Balkan”, ndërsa kjo qasje për z. Nesho tregon se ideja e mësipërme nuk e ka miratimin e Gjermanisë.

“Ajo duke e mos e përmendur si një iniciativë, që ka një prapaskenë që nuk i shërben zhvillimeve pozitive për integrimin europiane të vendeve ballkanike”, tha ai.

Diplomati shqiptar tha se Merkel zgjodhi të vizitojë Serbinë dhe Shqipërinë për vetë faktin se në këto dy vende janë protagonistët kryesorë të iniciativës së “Open Balkan”, referuar këtu presidentit Vuçiç dhe kryeministrit Rama.

“Znj. Merkel ka gjetur dy protagonistë të Ballkanit të Hapur [Vuçiç dhe Rama] që është një iniciativë jo në interesat evropiane dhe për t’ua bërë të qartë që pavarësisht justifikimeve, ka dashur që mesazhi i saj është që; të mos devijojnë nga ajo që përben esencën e kësaj gjëje pasi “Open Balkan” ka probleme të tjera, që lidhem me mos-respektim e vlerave dhe principeve evropiane që me të drejtë kryeministri Kurti i vuri në dukje”, shtoi Nesho.

Më të lexuarat