BREAKING NEWS

SHBA bilanc lufte, reth 400 mijë të infektuar në total  dhe 2 mijë të vdekur brenda ditës

SHBA bilanc lufte, reth 400 mijë të infektuar në total  dhe
x

Politike

Ish-deputeti i PD-së: Ju tregoj se çfarë fshihet pas përplasjes Rama-Meta

Ish-deputeti i PD-së: Ju tregoj se çfarë fshihet pas

Ish-deputeti i PD-së Kastriot Islami shprehet se kushti kryesor për negociatat është ngritja e Gjykatës Kushtetuese. Islami thotë se konflikti mes institucioneve si Presidenca dhe Qeveria ndodh pikërisht se mungon Gjykata Kushtetuese.

"Metodologjia e re dhe e vjetër kanë një gjë të përbashkët; duhen bërë detyrat e shtëpisë. Shqiptarët nuk mund të marin valixhen dhe të ikin jashtë. Shqipëria nuk ka Gjykatë Kushtetuese, është i vetmi vend që nuk e ka këtë gjykatë. Po nuk u ngrit Gjykata Kushtetuese është shumë e rëndësishme sepse është themeli i shtetit ligjor. Gjykatat duhet të jenë funksionale, të jenë të pavarura. Konflikti që ndodh sot mes institucioneve ndodh sepse nuk ka gjykatë", tha ai në Ora News.