BREAKING NEWS

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të drejtë"/ Spartak Braho plas deklaratën e fortë për aferën e inceneratorëve: Skandali është kaq i fortë sa…Ja pse Rama nuk e jep dorëheqjen. A do ketë fundin e Musolinit?

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska të destabilizojë Shqipërinë, protesta e 7 korrikut mund të prodhojë viktima

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal ndaj presidentit, akuzohet së bashku me Kryemadhin për fshehje pasurie, në “filtër” dhe 8 zyrtarë të LSI

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal
x
BREAKING NEWS

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të PD dhe si do e përzërë Sali Berishën pasi gjykata të rrëzojë “Foltoren”

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të
x
BREAKING NEWS

Ja kur ikën Ilir Meta nga Presidenca, 3 skenarët që do të “trazojnë” politikën shqiptare pas 24 korrikut

Ja kur ikën Ilir Meta nga Presidenca, 3 skenarët që do të
x
BREAKING NEWS

“Ky është me të vërtetë një moment historik"/ Vjen lajmi i shumëpritur për Finlandën dhe Suedinë

“Ky është me të vërtetë një moment
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe! Arti shqiptar në zi, vdes në moshë të re ish-gazetarja dhe ikona e njohur e Teatrit, politikani jep lajmin e trishtë: Do të kujtojmë si shoqe, aktore e personalitet me nam

Humbje e madhe! Arti shqiptar në zi, vdes në moshë të re
x
BREAKING NEWS

Gazetarët protestojnë para Kryeministrisë, reporterët "qepin" gojën dhe i bëjnë thirrje Ramës të heqë dorë nga “riedukimi”

Gazetarët protestojnë para Kryeministrisë, reporterët
x

Politike

Ish-deputeti Ligor Karamelo: Çështja çame nuk ekziston, Meta po bllokon çështjen e detit për interesat e tij personale

Ish-deputeti Ligor Karamelo: Çështja çame nuk ekziston, Meta

Për ish-deputetin e Omonia, Ligor Karamelo, pjesë e minoritetit grek, vizita e ministrit të Jashtëm grek në Shqipëri Nikos Dendias ishte e suksesshme. Karamelo u pyet në lidhje me ngritjen e çështjes çame nga ministrja e Jashtme Olta Xhaçka, për të cilën tha se ishte një veprim i pamatur nga ana e ministres. Sipas Karamelos, çështja çame nuk ekziston në të vërtetë dhe se përdoret për qëllime elektorale apo për të mbajtur gjallë nacionalizmat.“Vizita e ministrit të jashtëm grek mund të konsiderohet e suksesshme. U diskutua dhe u ra dakord për një sërë problemesh të rëndësishme.  Mënyra sesi u trajtua ky problem në mënyrë të papritur ishte një episod jo i këndshëm. Ajo jo vetëm që shkaktoi reagim dhe rihapi një problem që konsiderohet i mbyllur nga pala greke. U detyrua të kalojë në deklarata ekstreme sa i përket çështjesh. E quaj të pamatur veprimin e ministres. Rezultoi se në bisedime të ish-ministrit është rënë dakord në disa probleme. Nuk do jetë pengesë ne procesit integruese të vendit tonë. Ishte një trajtim folklorik, emocional ndoshta elektoral. Ishte i gabuar të trajtohej në atë moment”, tha Karamelo. I ndalur në çështjen e detit, Karamelo tha se dosja nuk është gatit, pasi presidenti Ilir Meta për egon e tij personale nuk i ka dhënë kryeministrit autorizimin për ta përgatitur. “Unë gjykoj se çështja e marrëveshjes së detit, është e vërtetuar se ishte një lojë politike e nxitur nga faktorë të tjerë. Ishte një marrëveshje që mori miratimin e të dyja palëve. Nga ato që dëgjuam se dosja nuk është e gatshme për arsye se presidenti e ka penguar këtë dhe nuk i ka dhënë kryeministrit autorizimin për ta përgatitur, mendoj se kemi të bëjmë me egon personale të presidentit, me probleme të ngushta, të cilat për fat të keq në vend që të eliminohen ato duhet të marrin fund një herë e mirë. Nuk mund të komentojnë të tjerët që presidenti mban peng marrëveshjen e detit, pasi kryeministri mund të marrë tagrin e suksesit të kësaj marrëveshje. Janë çështje që nuk zgjidhin problemin”, tha Karamelo.

Më të lexuarat