BREAKING NEWS

Primaret në PD/ Mbyllet numërimi në degën 5 të Tiranës, kush fiton nga 7 kandidatët

Primaret në PD/ Mbyllet numërimi në degën 5 të
x
BREAKING NEWS

Kokalari nuk përmbahet ndaj deputetit të PD-s: Është besnik, por i duhet hequr pak pushteti

Kokalari nuk përmbahet ndaj deputetit të PD-s: Është besnik,
x
BREAKING NEWS

“Shifrat tuaja në mospërputhje me të PD-së”, gazetari ‘zë ngushtë’ Alimehmetin

“Shifrat tuaja në mospërputhje me të PD-së”,
x
BREAKING NEWS

Primaret/ Mori vetëm 32 vota, Sazan Guri shpërthen në akuza: Më vodhën dhe mua

Primaret/ Mori vetëm 32 vota, Sazan Guri shpërthen në akuza:
x
BREAKING NEWS

A ka patur zgjedhës socialistë? Habit me përgjigjen Sali Berisha

A ka patur zgjedhës socialistë? Habit me përgjigjen Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE-së në Tiranë, Vuçiç ndryshon mendje? Ja kur pritet ta marrë vendimin presidenti serb

Samiti i BE-së në Tiranë, Vuçiç ndryshon mendje? Ja
x
BREAKING NEWS

“Në listat e PD kishte socialistë”/ Plas debati në studio mes kandidatit në Kamës dhe Flamur Nokës

“Në listat e PD kishte socialistë”/ Plas debati në
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Primaret në PD, përfundon numërimi për Bashkinë e Durrësit, ja kush e fitoi

EMRI/ Primaret në PD, përfundon numërimi për Bashkinë e
x

Shëndeti

Simptomat ndodhin natën, këto sinjale tregojnë që mëlçia juaj ka probleme

Simptomat ndodhin natën, këto sinjale tregojnë që

Mëlçia është një organ jashtëzakonisht i rëndësishëm që kryen pothuajse 500 funksione të ndryshme. Ai është përgjegjës për prodhimin e biliare, është i përfshirë në proceset metabolike, filtrimin, ruajtjen dhe detoksifikimin.

Një mëlçi e mbingarkuar me alkool është e ndjeshme ndaj dëmtimit. Abuzimi me alkoolin mund të çojë në sëmundje alkoolike të mëlçisë yndyrore, hepatit ose cirrozë. Rreziku i problemeve të mëlçisë vlen për këdo që konsumon rregullisht pije alkoolike. Njerëzit që furnizojnë trupin e tyre me më shumë se 80 g etanol në ditë janë veçanërisht të prekshëm. Ne e marrim këtë dozë duke pirë mesatarisht dy litra birrë ose pesë pije në ditë.

Cilat simptoma të një mëlçie të sëmurë mund të shfaqen gjatë natës?

Një mëlçi e sëmurë nuk dhemb sepse është organ nervor dhe shqetësimet në funksionimin e saj nuk shfaqen në formën e dhimbjes. Megjithatë, ka disa simptoma që mund të jenë shenjë e problemeve të mëlçisë. Këto përfshijnë shenjat që do të vërejmë gjatë natës. Po flasim për problemet e gjumit dhe pagjumësinë.

Si mund të lidhet pagjumësia me mëlçinë? Sipas shkencëtarëve, dëmtimi progresiv i mëlçisë ndikon në efikasitetin e filtrimit organik të toksinave dhe largimin e tyre nga trupi. Rezultati është akumulimi i toksinave në tru, gjë që çon në shqetësime të gjumit. Abuzimi i rregullt i alkoolit mund të çojë në këtë situatë.

Problemet afatgjata të gjumit në veçanti duhet të rrisin ankthin tonë. Duhet mbajtur mend gjithashtu se ato mund të shoqërohen me sëmundje që nuk prekin mëlçinë. Sëmundja e mëlçisë mund të shoqërohet me sëmundje të tjera, si lodhje e rëndë dhe oreks i dëmtuar.

Simptoma të tjera që tregojnë probleme të mëlçisë

Simptomat e hershme që mund të sinjalizojnë sëmundje alkoolike të mëlçisë përfshijnë siklet në këndin e sipërm të djathtë, mungesë oreksi, lodhje të rëndë, diarre, të vjella dhe dobësi të përgjithshme.