BREAKING NEWS

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali Berishës, ja kush është bashkëpunëtori i ngushtë me 3 dosje në SPAK që mund të hapë “Kutinë e Pandorës” për ish-kryeministrin

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët e zeza në SPAK, ja strategjia që po ndjek për të shpëtuar nga arresti me burg

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët
x
BREAKING NEWS

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri në rrëzimin e qeverisë, kreu i “Foltores” shton kërcënimet ndaj SPAK

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit, “Zëri i Amerikës” zbardh skenarin si kryeministri i dha miliona euro pasuri dhëndrit të kreut të “Foltores”

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit,
x
BREAKING NEWS

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë tradhtarësh dhe zbardh skandalet e ballistëve, ja mesazhi për Alimadhin dhe faktet që tregojnë se partizanët çliruan Shqipërinë nga nazistët e fashistët

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë
x
BREAKING NEWS

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i pamëshirshëm i Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i
x
BREAKING NEWS

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron pronarët dhe tregon çfarë fshihet pas indeksimit, shoqata paralajmëron padi në Gjykatën Kushtetuese

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron
x
BREAKING NEWS

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e ministres Koçiu për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e
x

Politike

Ish-ministri Lleshaj sulmon Ramën: Qeveria ka rënë në gjendje letargjie, duhen reforma, jo marketing

Ish-ministri Lleshaj sulmon Ramën: Qeveria ka rënë në

Ish-ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, i ftuar në një studio televizive ka folur edhe sa i përket zhvillimeve politike në Shqipëri, duke u ndalur te qeveria dhe opozita.

Sipas tij mungesa e një presioni nga opozita ka bërë që qeveria të jetë në një situatë “letargjie”, ndërsa u shpreh se ky është një handikap serioz për qeverisjen.

I pyetur se cila prej qeverive Rama ishte më e suksesshmja për të, ai u shpreh se “plakja është problem” në raste të tilla dhe se “duhet të ri shpiket vetja”.

Sipas tij kjo mund të bëhet duke u përpjekur vazhdimisht në drejtim të reformave dhe jo duke bërë marketingun e gjendjes aktuale.

Sa i përket opozitës Lleshaj tha se “shkërmoqja” e saj nisi në vitin 2019, ndërsa shtoi se vendi ka nevojë që të krijohen alternativa të reja pa rrënjë të thella në histori.

“Mungesa e opozitës është një handikap kryesor për qeverinë dhe vendin. Mungesa e një presioni nga opozita sjellin një situatë letargjie për qeverinë. Mungesa e opozitarizmit të mirë artikuluar e ka shkaktuar këtë situatë.

Nuk e bëj dot një dallim mes qeverive Rama, pasi fillimi është gjithmonë i lidhur edhe me një ndjenjë entuziazmi. Plakja është problem dhe shpikur e rishpikur vetja. Ajo bëhet nga përpjekja permanente për reformat dhe jo për të bërë marketingun e gjendjes aktuale. Mungesa e këtij nervi ndihet.

Nëse duam të kuptojmë opozitën sot duhet të shohim vitin 2019, pasi atëherë filloi shkërmoqja. Aty opozita u përfshi në një dhunë të paprecedentë ndaj institucioneve. U bë një protestë ku nuk funksionoi ajo që synonin. Të nesërmen dolën nga parlamenti dhe më pas tentuan të futen më dhunë aty. Shkatërrimi i tyre është një gjë pozitive për mendimin tim. Është shkatërruar një mentalitet dhune dhe revolucioni. Është shkërmoqur edhe si opsion për marrjen e pushtetit. Kjo retorikë mbaroi në vitin 2019.

Një opsion politik si dhuna rezultoi i pamundur dhe i padobishëm. Nuk mund të luhet më me institucionet, apo faktorin ndërkombëtar. Vendi ka nevojë të krijojë alternativa të reja pa rrënjë të thella në histori”, tha ai.

 

Më të lexuarat