BREAKING NEWS

Parashikimi i motit për 14 Gushtin, flasin ekspertët se çfarë pritet në ditët në vijim: Mund të ketë përmbytje masive. Ja zonat që rrezikohen

Parashikimi i motit për 14 Gushtin, flasin ekspertët se
x
BREAKING NEWS

Kosova në alarm/ Agjencia e Emergjencave bën paralajmërimin e fortë, ja çfarë do të ndodhë në orët në vijim

Kosova në alarm/ Agjencia e Emergjencave bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë në Fier, makina përplas për vdekje 52-vjeçarin, detajet e para

Aksident i rëndë në Fier, makina përplas për vdekje
x
BREAKING NEWS

U plagos mbrëmjen e sotme në Kuçovë, Admir Bejo niset me urgjencë drejt Tiranës

U plagos mbrëmjen e sotme në Kuçovë, Admir Bejo niset me
x
BREAKING NEWS

U plagos sot me armë zjarri në Kuçovë, kush është Admir Bejo? Dyshohet për hakmarrje të një tentative vrasje në 2007

U plagos sot me armë zjarri në Kuçovë, kush
x
BREAKING NEWS

45-vjeçari gjendet i plagosur me armë zjarri në Kuçovë, çfarë thotë policia

45-vjeçari gjendet i plagosur me armë zjarri në
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Gjendet një person i pajetë në Pogradec, dyshohet se...

E rëndë/ Gjendet një person i pajetë në Pogradec,
x
BREAKING NEWS

Emri/ Plagosja me armë zjarri në Kuçovë, zbardhen detaje të reja

Emri/ Plagosja me armë zjarri në Kuçovë, zbardhen detaje
x

Politike

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”, Kryehetuesi i komunizmit zbulon pse kërkohej arrestimi i gjyshit të Edi Ramës

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”,

Kryetari i Hetuesisë së Përgjithshme të Shqipërisë 1982-1992, Qemal Lame, ka folur mbrëmjen e sotme në emisionin ‘Opinion’, në lidhje me dënimet e qytetarëve në kohën e komunizmit .

Lame ka kujtuar disa nga rastet kur i është kërkuar arrestimi i qytetarëve edhe pa pasur prova kundër tyre. Një nga këto raste është dhe gjyshi i kryeministrit Edi Rama, babai i Kristaq Ramës.

Lame thotë se ai ishte 82 vjeç dhe se arrestimi i tij është kërkuar për shkak se fliste keq ndaj partisë dhe se nuk ishte dakord me reformat që po kryente partia komuniste.

“Ishte 82-vjeç, unë nuk e dija se ishte babai i Kristaq Ramës, ndërsa Edi sapo kishte mbaruar si student. Ai do arrestohej për agjitacion dhe propagandë. Më kanë sjellë materialet denoncuese drejtori i Sigurimit të Shtetit dhe më tha se ai është person i rrezikshëm dhe duhet arrestuar. Merresh, ka folur kundër partisë, nuk është dakord me vijnë e partisë nuk është dakord me reformat që po bëhen dhe s enuk kishte asnjë aktivitet nga ato që lexova unë kuptova që ishin bashkëpunëtorët e sigurimit që e kishin marrë dhe më pas dilin si dëshmitarë. Thash unë si të arrestohet një 82 vjeçar, shikoni nëse ka ndonjë veprimtari dhe se në opinionin publik nuk bën. Ndërkohë sa isha kthyer nga Tropoja, atje ishte dënuar një arsimtare për agjitacion dhe propagandë Irkuja Aliaj në një fshat të Tropojës dhe kisha vajtur me porosi nga Enveri. I thash lëreni këtë, por pas dy muajsh më vjen për të dytën herë për arrestimin dhe thonin se ka qenë shofer i Zogut,”-tha Lame.

 

Më të lexuarat