BREAKING NEWS

Ilaçi i mrekullisë? Dyshimet se pse Trump po reklamon hidroksiklorinën, si vë duart në fytyrë eksperti kur flet presidenti për ilaçin që po e trumpeton me zell të jashtëzakonshëm

Ilaçi i mrekullisë? Dyshimet se pse Trump po reklamon
x

Politike

“Ishte qeveria e PS-së që fshihej pas atentatit”, Noka flet për marrëdhënien me familjen Hajdari dhe ceremonitë e ndara: Rudina ka zgjedhur rrugën e saj

“Ishte qeveria e PS-së që fshihej pas atentatit”, Noka

Ish-deputeti demokrat dhe ish-ministri Flamur Noka ka qenë i ftuar në studion e News24, në rubrikën “Opinion” ku ka folur për liderin e lëvizjes studentore Azem Hajdari, në 21-vjetorin e vrasjes së tij.

Noka u përgjigj për marrëdhëniet e demokratëve me familjen Hajdari por edhe për raportin me deputeten Rudina Hajdari e cila doli kundër vendimit të PD për djegien e mandateve. Sa i përket homazheve të ndara me Kuvendin, Noka tha se secili ka axhendën e tij dhe se ende nuk është kërkuar falje për këtë vrasje politike.

“Azem Hajdari në këtë vend ka ardhur duke u shuar, jo për ne demokratët që e përkujtojmë prijësin e demokratëve por për çdo shqiptar ka dhimbje të fortë. Sot dhimbja është shumë më e madhe se kurrë sepse sot Shqipëria për të cilën luftoi dhe i flijua Azem Hajdari është larg asaj që ai ëndërroi. Sot Shqipëria është një rikthim në një diktaturë por jo tashmë diktaturë politike komuniste por një diktaturë të krimit e korrupsionit. Fatkeqësi e madhe që Shqipëria në këto vite ka një regres. Prandaj vepra e Azem Hajdarit po kujtohet çdo vit me më madhështi”, tha Noka.

Pse ceremoni të ndara këtë vit?

Ne demokratët  kemi ruajtur një traditë në përkujtimin e liderit të dhjetorit, prijësit të lëvizjes studentore Azem Hajdari apo të çdo demokrati i cili ka rënë në betejën për liri, demokraci dhe një Shqipëri si gjithë Europa. Axhenda jonë ka qenë e pandryshueshme dhe ne nuk kemi pranuar kurrë që të ndryshojmë një axhendë e cila është në respekt të të rënëve, në respekt të heroit të demokracisë dhe në respekt të veprës së tyre. Kuvendi duhet të kishte reflektuar me kohë, është hera e parë që e bëjnë. Ne nuk mund t’i bashkëngjitemi axhendës së atyre që organizuan sepse ishte qeveria e PS-së që fshihej pas atentatit. Prandaj ne nuk mundemi, as është kërkuar falje për këtë vrasje politike të shekullit, as është reflektuar. Kështu që ne axhendën tonë do ta vazhdojmë, ata kanë punën e tyre.

A i takuat sot familjarët e Azem Hajdarit dhe çfarë marrëdhëniesh keni me ta?

Kryetari i Partisë, lideri i PD-së, ish-kryetari zoti Berisha, së bashku me ekipin drejtues të partisë çdo vit ritualin e kanë të përcaktuar pas homazheve, vizitë në familjen e heroit të demokracisë. Sigurisht asgjë dhe askush nuk mund ta zbehë veprën, kontributin e heroit të demokracisë Azem Hajdari, ndaj marrëdhënia e PD-së me familjen Hajdari është e pandryshuar.

Po në marrëdhënien e drejtpërdrejt me Rudina Hajdarin, ajo ka qenë deputete në grupin tuaj parlamentar por nuk pranoi të dorëzonte mandatin. A vijon të ruani marrëdhëniet apo ka pasur përçarje pas këtij vendimi?

Rudina Hajdari ka zgjedhur rrugën e saj, e cila nuk ka asnjë lidhje me rrugën që ndjek PD-ja. Unë e kam thënë gjithmonë dhe e them, nuk besoj kurrë që Azem Hajdari do ndiqte këtë rrugë por ne e vlerësojmë dhe për këtë arsye për vlerësimin ndaj familjes Hajdari për kontributin dhe veprën e heroit të demokracisë Azem Hajdari, Rudina Hajdari është futur në listën e deputetëve nga ana e PD-së dhe ky është vlerësim maksimal që mund të bëhet. Pastaj gjithsecili ka rrugën e vet.