Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“ITU TELECOM WORLD 2019” në Budapest, Çinari: Qeveria Shqiptare nisma për mbulimin e të gjithë territorit me rrjete të shpejtësisë së lartë

Postuar: 11/09/2019 - 15:53

Në Budapest u mbajt ceremonia hapëse e “ITU TELECOM WORLD 2019”, një takim global i cili bën bashkë përfaqësues nga qeveri të ndryshme, korporata dixhitale dhe SME. Në fokus të takimit, i cili do të zgjasë deri në datën 12 shtator do të jenë një sërë çështjesh si infrastruktura dixhitale, investimet dixhitale, inovacioni dhe përfshirja dixhitale pa asnjë dallim në të gjithë globin.

Në këtë takim, Shqipëria përfaqësohej nga zëvendësministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Dorina Çinari dhe ambasadori i Shqipërisë në Hungari, Arian Spasse.

Zëvendësministrja Çinari bëri të ditur se Shqipëria po bën hapa përpara sa i takon procesit të dixhitalizimit të vendit duke theksuar se Qeveria Shqiptare është angazhuar në disa nisma ambicioze për mbulimin e të gjithë territorit me broadband ose rrjete të shpejtësisë së lartë.

“Shqipëria po bën hapa serioz përpara në procesin e dixhitalizimit të vendit. Ne jemi krenar për arritjet domethënëse në dixhitalizimin e shërbimeve publike dhe përmirësimin e aksesit të qytetarëve. Por të jesh dixhital do të thotë të kemi shtrirje të rrjeteve dixhitale në të gjithë vendin, derë më derë. Për këtë arsye jemi angazhuar në nisma shumë ambicioze për  mbulimin e të gjithë Shqipërisë me broadband, ose rrjete të shpejtësisë së lartë”, sqaroi Çinari.

Duke folur pikërisht për disa prej këtyre nismave, zëvendësministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë shtoi gjithashtu se ka “filluar Rishikimi i Planit Kombëtar të Broadband, po punojmë me një projekt shumë të madh me WBIF për Zhvillimin e Broadbandit rajonal, kemi dizenjuar pilote për Tiranën 5G dhe pilotë për 100 fshatrat”.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/09/2019 - 22:48

Krzeministri ka raguar ndaj disa lajmeve që po qarkullojnë se pritet tërmet sërish.

Postuar: 22/09/2019 - 21:20

Zëvendësministri i Mbrojtjes, Petro Koçi tha se në banesat e dëmtuara rëndë do të ketë ndërhyrje

Postuar: 22/09/2019 - 20:33

Pas tërmeteve të fuqishme që përfshinë Shqipërinë gjatë ditës së djeshme ka reaguar edhe Sekretar

Postuar: 22/09/2019 - 20:04

Situata e pazakontë në vend pas tërmeteve të fuqishme duket se ka bërë që Ministria e Arsimit, Be

Postuar: 22/09/2019 - 19:50

Shqipëria është tronditur nga një tërmet me magnitudë 5.8 ballë, duke shkaktuar panik te qytetarë

Postuar: 22/09/2019 - 19:33

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, së bashku me deputetët Fatmir Xhafaj

Postuar: 22/09/2019 - 18:37

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe zëvendëskryeministri Erion Braçe ndoqën nga afër