Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Iu bllokua pasaporta, flet kryebashkiaku i Rrogozhinës: Mbështes hetimet

Postuar: 20/02/2018 - 19:54

Beqir Nuredini, kryebashkiaku i akuzuar për shpërdorim detyre, ka reaguar lidhur me akuzat që ka ngritur prokuroria ndaj tij:

"Duke marrë shkas nga çështjet e ngritura nga Prokuroria, si Kryetar i Bashkisë Rrogozhinë, mbështes hetimet dhe vënien para përgjegjësisë së autorëve. Unë si Kryetar Bashkie Rrogozhinë, kam zbatur procedurën që parashikon ligji për përcelljen e praktikave për regjistrim fillestar të pronave, të aplikuara nga banorët e zonës. Distancohem nga çdo akuzë që është bërë. Nga hetimet e Prokurorisë jam njohur me disa dokumenta, të cilat ishin te falsifikuara. Për këto falsifikime unë kam bërë denoncim në organet përkatëse. Masa ‘Detyrim Parqitje’, e caktuar nga Gjykata, për mua ishte e papritur. Kjo për shkak se unë kam qënë gjithmonë i gatshëm gjatë hetimeve dhe kam vënë në dispozicjon të Prokurorisë çdo dokument dhe dëshmi që më është kërkuar. Gjithesi mbeten i hapur për çdo hetim. Falë ndërhyrjeve të bëra nga Bashkia Rrogozhinë, Plazhi i Spillesë është kthyer në një ndër destinacionet më të rëndësishme turistike në vend. Kjo vërtetohet edhe nga frekuentimi që është bërë nga qytetarët përgjatë 2017­së. Nga një rrënojë, Plazhi i Spillesë është kthyer ndër plazhet më të kërkuara nga shqiptarë dhe të huaj. Janë më shumë se 20 mijë pushues në vit, që frekuentojnë Plazhin e Spillesë, falë këtyre ndërhyrjeve të bëra në 2 vitet e fundit".

Ndaj Nuredinit, me kërkesë të Prokurorisë së Kavajës, gjykata vendosi masën e sigurimit të ndalimit të daljes jashtë shtetit dhe detyrim paraqitje në policinë gjyqësore.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 36

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/12/2018 - 16:22

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur sërish studentëve përmes një statusi në rrjetet sociale.

Postuar: 12/12/2018 - 16:08

Studentët e ndarë në dy grupe vijojnë protestën e tyre para Kryeministrisë dhe para Ministrisë së

Postuar: 12/12/2018 - 16:03

Opozita vazhdon me thirrjet e saj që protesta e studentëve të mos ndalet, pavarësisht se këta të

Postuar: 12/12/2018 - 15:35

Studentët vazhdojnë të kërkojnë që politika mos të përzihet në protestën që ata po zhvillojnë.

Postuar: 12/12/2018 - 15:19

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Astrit Patozi, ka reaguar për protestën e studentëve, duke ak

Postuar: 12/12/2018 - 14:52

Policia e Shtetit publikoi ditën  e sotme një listë më 25 persona të cilët kanë kanë tubuar