BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Politike

Ja kush e financon në fshehtësi të plotë Adriatik Lapajn, Evi Kokalari zbardh planin e tij për të përçarë demokratët

Ja kush e financon në fshehtësi të plotë Adriatik Lapajn,

Aktivistja e njohur Evi Kokalari ka treguar se çfarë fshihet pas krijimit të partisë së re të aktivistit Adriatik Lapaj. Sipas saj, qëllimet e tij të vërteta janë që të përçajë demokratë në momentin më të vështirë që ndodhet Partia Demokratike. Po ashtu Kokalari ka zbuluar se financuesi i tij i fshehtë është filantropi George Soros. “E vetmja arsye që Adriatik Lapaj me ata që janë mbas ti nuk hapin (akoma) parti, por vete-identifikohen si lëvizje pa bërë publike bindjet e tyre politike është sepse bindjet e tyre janë të majta. Nuk mund te jesh në politike, si parti apo lëvizje pa një ideologji te caktuar, të majtë ose djathtë. Ndryshe, nuk ke vend në politikë, por në shoqërinë civile, që në Shqipëri ka 32 vjet që është marrë peng nga George Soros.  apaj nuk thotë dot qe është i djathte, sepse i tillë nuk është. Por nuk thotë dot që është i majtë gjithashtu sepse njerëzit janë të lodhur nga tre mandatet e Ramës dhe për me tepër demokratet nuk i shkojnë. Ai pikërisht mbështetjen e demokrateve do. I bej thirrje çdo force te djathte, dhe mbi të gjitha të gjithë demokrateve që të distancohen dhe ti kërkojnë Lapajt që publikisht të shprehe bindjet e tij politike. Te flasësh bukur dhe me skenar gati nuk te bën as hero, as politikan. Për mua është dhe mbetet një mashtrues shume i sofistikuar, dhe deri me sot asnjëherë nuk me ka lënë në balte intuita. Lapaj po kërkon pikërisht mbështetjen e demokrateve në një kohë që PD realisht lëngon duke i futur thika pa fund vetes, dhe kjo dobësi po shfrytëzohet shume bukur nga te majtët dhe ata qe jo vetëm kane punuar për George Sorosin, por nuk shohin asgjë të keqe me të. Ne te tjerët e dime qe demokracia jonë shkoi në drejtim të gabuar pikërisht nga Soros që përfitoi nga naiviteti ynë si të sapo dalë nga një regjim komunist 45-vjecar. Lapaj do bej vetem nje gjë, do përçajë votën tonë në 2025.  Hapni sytë dhe ngrini pikëpyetje, dhe mos bini viktime e lëvizjeve 'pa ideologji'”, shkruan Kokalari.

Partia e Lapajt

Kokalari gjithashtu ironizon Lapajn dhe njerëzit që ka mbledhur për partinë e tij të re.

“Këta janë komik, për zotin deri tashti partia pa ideologji e Adriatik Lapajt ka si themelues një ish-banore të Big Brother Albania që sot është 'intelektuale' dhe bën taksat për OJQ, mundësisht të Sorosit, një ish-aktor te Portokallisë, Lapaj vetë ish punonjës i "Open Society" i George Sorosit qe sot flet për sulmet imagjinare te pushtetarëve dhe oligarkëve të ilaçeve  dhe zoti e di kush tjetër do dalë nesër, ndoshta nga Big Brother VIP, a ndoshta nga ndonjë emision tjetër. Seriozisht po me duket si parti e themeluar tek BB i Topit.  Nejse, rëndësi ka të mos na korruptojnë Julian Dedan, se te tjerat i zgjidhim”, tha më tej Kokalari.  Kujtojmë se prej kohësh në Tiranën politike flitej se gjithçka që Adriatik Lapaj kishte arritur si përfaqësues i shoqërisë civile një ditë do ta kthente në angazhim politik. “Shqipëria Bëhet” është emri I partisë. Lapaj bëri me dije se kjo nismë do jetë krejtësisht ndryshe nga partitë politike, teksa zbuloi dhe disa nga pikat kryesore të programit ku do të mbështetet. “Ne na duhet që të hapim garën, që të mos jetë një muaj para zgjedhjeve se kush do jetë deputet, duhet një ligj për referendumet, një ligj që të depolizitojë administratën dhe kjo u duhet të gjithëve, në këtë kuptim, po thuhet për herë të parë”, tha Lapaj. Gjithashtu, Lapaj shtoi se baza e kësaj lëvizjeje do jetë vetëorganizimi, pra jo nga qendra dhe se do të financohet nga populli, me një financim minimalit.