Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ja kush janë Sekretarët e Shtetit që kanë vizituar Shqipërinë

Ja kush janë Sekretarët e Shtetit që kanë vizituar Shqipërinë

Postuar: 14/02/2016 - 10:19

Duke përfshirë edhe John Kerry-in, shkon në pesë numri i sekretarëve amerikanë që kanë vizituar Shqipërinë. Ai ka mbërritur në Tiranë i shoqëruar nga zëvendësja e tij për çështjet e Europës dhe Euro-Azisë, Victoria Nuland, e cila pas vizitës dy ditë më parë në Varshavë, i është bashkuar sot zotit Kerry në Mynih, prej nga së bashku do të nisen për në Shqipëri.
 
E para vizitë, është ajo e vitit 1991 e Sekretarit James Baker, për t’u pasuar 9 vjet më vonë nga Madeleine Albright.
 
Në vitin 2003 do të jetë radha e Colin Pawell, ndërsa 9 vite të tjera më vonë Tiranën e vizitoi  zonja Clinton.
 
Shqipëria i konsideron Shtetet e Bashkuara një partner strategjik dhe gjatë këtyre viteve vendin tonë e ka vizituar edhe Presidenti Xhorxh W. Bush.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/10/2019 - 23:58

Kryeministri Edi Rama ka komentuar deklaratën e homologut holandez Mark Rutte, i cili u shpreh se Shqipëria ka bërë progres, por jo mjaftueshëm, por replikoi duke ngritur pyetjen, në

Postuar: 18/10/2019 - 23:56

Ish-deputetja e PD Grida Duma e ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, foli për negociatat

Postuar: 18/10/2019 - 23:52

Vendim negativ nga samiti i krerëve të shteteve të Bashkimit Europian për nisjen e bisedimeve për

Postuar: 18/10/2019 - 23:35

Kryeministri Edi Rama me anë të një statusi në Facebook ka falenderuar Departamentin Amerikan të

Postuar: 18/10/2019 - 23:30

Kryeministri i vendit, Edi Rama, teksa është pyetur nga gazetarët në konferencë në lidhje me dekr