BREAKING NEWS

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen
x
BREAKING NEWS

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit më tmerrove

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon "skenarin" e fushatës: Më duket masë joshëse, sepse përballë një kandidati të pushtetshëm mediatikishit...

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon
x
BREAKING NEWS

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i sherrit me dy viktima në Kavajë

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me dy të vdekur në Kavajë, policia nxjerr detaje për identitetin e tyre: Viktimat kishin ndryshuar emrat

Të shtëna me dy të vdekur në Kavajë, policia nxjerr
x
BREAKING NEWS

Ishin përplasur fizikisht ditë më parë, dalin detaje të reja nga të shtënat në Kavajë, ku humbën jetën dy persona

Ishin përplasur fizikisht ditë më parë, dalin detaje
x
BREAKING NEWS

Tronditet Shqipëria/ Dy të vdekur në Kavajë, një në Elbasan dhe një në Mat, ç’po ndodh në vend?

Tronditet Shqipëria/ Dy të vdekur në Kavajë, një
x

Politike

Ja si Rama refuzoi ultimatumin e presidentit turk Recep Tajip Erdogan për të dëbuar gylenistët nga Shqipëria

Ja si Rama refuzoi ultimatumin e presidentit turk Recep Tajip Erdogan për

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan, gjatë një vizite që zhvilloi në muajin janar të këtij viti në vendin tonë, theksoi se duhet që të merren masa për të larguar nga Shqipëria gylenistët dhe duhet që të mbyllen institucionet që ata financojnë në Shqipëri. Ndërkohë, kryeministri Edi Rama në një prononcim për mediat disa ditë pas kësaj deklarate, i ka kthyer përgjigje ultimatumit që presidenti turk Erdogan dha gjatë vizitës së tij në vendin tonë. Gazetarët e pyetën kryeministrin Rama nëse do të përmbushte kushtin e Presidentit Erdogan për të sulmuar lëvizjen Gulen në Shqipëri në mënyrë që të rifillonin punimet për Xhaminë e Namazgjasë. Kreu i qeverisë Edi Rama u shpreh, se Shqipëria nuk i ka asnjë borxh presidentit turk Erdogan dhe as Turqisë, ashtu siç edhe sipas tij as Turqia dhe as Erdogani nuk ka ndonjë borxh ndaj Shqipërisë. “Ne nuk i kemi asnjë borxh presidentit të Turqisë, sikundër presidenti i Turqisë nuk na ka ne asnjë borxh, sepse mes miqsh dhe vëllezërish nuk ka borxhe”, tha Rama duke i dhënë kështu përgjigje edhe ultimatumit të Erdoganit kundër lëvizjes së Fethullah Gulen. Por reagimi i Ramës erdhi pas mesazhit që një natë më parë i dha ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim. “Duhet të jemi të qartë këtu se kush janë aleatët dhe miqtë tanë, dhe se çfarë duhet të bëjmë bashkë për t’u përballur me sfidat përpara. Do them këtë: mendoj se populli shqiptar e di shumë mirë se çfarë ndodh bazuar në përvojat e tyre në histori”, nënvizoi ambasadorja Kim.

Më të lexuarat