BREAKING NEWS

I quan “siptari” shqiptarët, Konventa e BE-së dënon ashpër gjuhën e ministrit serb: Deklarime të tilla shkelin dinjitetin e institucioneve të republikës, është obligim...

I quan “siptari” shqiptarët, Konventa e BE-së dënon
x
BREAKING NEWS

Detaje nga ngjarja e rëndë në Pukë/ 11-vjeçari dyshohet se u plagos me armë zjarri nga një...

Detaje nga ngjarja e rëndë në Pukë/ 11-vjeçari
x
BREAKING NEWS

Zgjedhja e Presidentit të ri, reagon sërish PD: Gjithçka ishte fasadë dhe mashtrim, Rama e kishte paracaktuar emrin e Kreut të Shtetit

Zgjedhja e Presidentit të ri, reagon sërish PD: Gjithçka ishte
x
BREAKING NEWS

E rëndë, plagoset me armë zjarri një i mitur në Pukë

E rëndë, plagoset me armë zjarri një i mitur në
x
BREAKING NEWS

“Mu shkrep arma pa dashje”, plagosi shokun, jepet vendimi për efektin e FNSH

“Mu shkrep arma pa dashje”, plagosi shokun, jepet vendimi për
x
BREAKING NEWS

Tymi ‘pushton’ qiellin, çfarë po ndodh në gadishullin e Karaburunit

Tymi ‘pushton’ qiellin, çfarë po ndodh në
x
BREAKING NEWS

Pas finales së madhe të Conference League, kryeministri Rama falenderon publikisht...: Këta i zbardhen faqen Shqipërisë

Pas finales së madhe të Conference League, kryeministri Rama
x
BREAKING NEWS

“Opozita fshihet pas një copë letre”/ Balla i përgjigjet ‘flakë për flakë’ Alibeajt, ‘thumbon’ ashpër edhe Ilir Metën: PS ka vetëm një kusht për zgjedhjen e Presidentit të ri!

“Opozita fshihet pas një copë letre”/ Balla i
x

Aktualitet

Java e parandalimit të kancerit të qafës së mitrës, Gjebrea thirrje grave dhe vajzave: Mos e neglizhoni, testimi për PAP test dhe për diagnostikim të hershëm të HPV shpëton jetë

Java e parandalimit të kancerit të qafës së mitrës,

Në kuadër të javës Evropiane të depistimit të kancerit të qafës së mitrës, ish-deputetja e PS, Elona Gjebrea i ka bërë një thirrje të gjitha grave që të mos e neglizhojnë këtë sëmundje. Teksa ndan foto në rrjetet sociale rreth një aktivitetet, zonja Gjebrea shprehet se testimi për PAP test dhe për diagnostikim të hershëm të HPV shpëton jetë.

Ja postimi i plotë i ish-deputetes së PS, Elona Gjebrea:

Në kuadër të javës Evropiane të depistimit të kancerit të qafës së mitrës me mbështetjen e UNFPA Albania dhe Qendres per Popullsi dhe Zhvillim( ACPD), u zhvillua nje takim pune me aktore kryesore ne fushen e shendetit publik dhe riprodhues mbi Programin Kombëtar të Depistimit të Kancerit të Qafës së Mitrës.
Në këtë takim folën dhe drejtorja e ISHP, dr. Eugena Tomini, Alban Ylli, Lindita Myzyri, Mirela Rista, perfaqësuesja e UNFPA, dr. Dorina Tocaj etj.
Objektivi i takimit kishte ne fokus:
• Diskutimin me me aktorët kryesorë të programit kombëtar të Depistimit të Kancerit të Qafës së Mitrës rezultate të mbarëvajtjes së viteve të para të programit,
• Forcimin e bashkëpunimit ndërinstitucional për përmirësimin e vazhdueshëm të cilësisë
• Nxitja dhe promovimi i përdorimit te shërbimeve të programit në popullatë në kushtet e pandemisë.
Kanceri i qafës së mitrës është një lloj kanceri i cili zhvillohet në qafën e mitrës së një femre dhe është kanceri i dytë më i zakonshëm te femrat, veçanërisht në vendet në zhvillim. Kanceri i qafës së mitrës është një sëmundje tërësisht e parandalueshme e megjithatë, ai mbetet shkak i rëndësishëm i vdekjes nga kanceri te gratë në mbarë botën.
Nje mesazh qe ja drejtoj cdo gruaje e vajze: Testimi per PAP test dhe per diagnostikim te hershem te HPV( virusi qe shkakton kancerin) shpeton jete! Shkoni tek mjeku/ mjekja i/e lagjes, e informohuni për këtë sëmundje, që është mundur të trajtohet nëse kapet në kohë!

Më të lexuarat