BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Shëndeti

Çfarë mund të konsumoni para se të flini? Këto ushqime nuk do t’ju zgjojnë, por do t’ju ndihmojnë të keni gjumë të qetë

Çfarë mund të konsumoni para se të flini? Këto

Një nga parakushtet kryesore për një shëndet të mirë është gjumi me cilësi të mjaftueshme. Ekspertët pohojnë se ka ushqime që kanë një efekt të favorshëm në gjumë dhe pushim cilësor, në mënyrë që të nesërmen të përballemi më të gatshëm për punë të reja dhe fitore jetësore.

Para se të shkoni të flini gjumë, mund të konsumoni shtatë lloje ushqimesh për të pasur një gjumë më cilësor.

 

Çaj kamomili
Ju ndoshta e dini tashmë se çaji i kamomilit u përket qetësuesve natyralë. Ky çaj përmban antioksidantë që mund të nxisin përgjumjen, kurse pirja e tij para gjumit është treguar se përmirëson cilësinë e përgjithshme të gjumit.

Mish gjeldeti
Nutricionistët pohojnë se mishi i gjelit të detit është i mrekullueshëm për darkë, nëse dëshironi të flini mirë. Gjeli i detit përmban sasi të mëdha të proteinave dhe triptofanit dhe dihet se këto dy substanca reduktojnë lodhjen.

Bajame
Melatonina është një nga ato substanca të dobishme për gjumë cilësor. Bajamet janë një burim i melatoninës dhe mineralit të magnezit, i cili gjithashtu përmirëson gjumin. Këta dy përbërës të kombinuar janë një zgjedhje e shkëlqyer si një mesvakt të shëndetshëm para gjumit.

Kivi
Kjo frutë e gjelbër dhe e shijshme, përveçse është një thesar i vitaminës C, është i pasur me serotoninë dhe antioksidantë, dhe të dyja mund të përmirësojnë cilësinë e gjumit nëse hahet para gjumit.

Lëng vishnje
Përveçse është i shijshëm, lëngu i vishnjës përmban hormonin melatoninë, i cili nxit gjumin dhe mund t’ju ndihmojë të flini më mirë dhe më qetë.

Peshku i yndyrshëm
Peshku i yndyrshëm është i pasur me vitaminë D dhe acide yndyrore omega-3, dhe të dyja kanë veti që mund të përmirësojnë cilësinë e gjumit tuaj.

Fruta arrore
Përveç bajameve, si ushqim para gjumit rekomandohen edhe arrat. Ato kanë disa veti që mund të nxisin gjumë më të mirë. Për shembull, ato janë një burim i shkëlqyer i melatoninës dhe yndyrave të shëndetshme.