BREAKING NEWS

Milaim Zeka paralajmëron arrestime "VIP" në Shqipëri dhe jep lajmin "e keq" për Edi Ramën

Milaim Zeka paralajmëron arrestime "VIP" në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në pallatin e Kremlinit zbulojnë sëmundjet që rrezikojnë jetën e Putinit: Do të vdesë brenda 2...(VIDEO)

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën shqiptare: Ja goditja që do të marrë Sali Berisha në 7 korrik dhe 4 dosjet e SPAK që do të tronditin opozitën, Meta përgjegjës për korrupsionin në Shqipëri

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën
x
BREAKING NEWS

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve ushqimore, sa lek do të shiten duke nisur nga 1 kg sheqer deri tek...

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve
x
BREAKING NEWS

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe shkundje të sistemit, ja strategjia që po aplikojnë 2 antiamerikanët e “Foltores” për të joshur ithtarët e tyre

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe
x
BREAKING NEWS

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e njohur, rektorja e Universitetit ndan lajmin e hidhur (EMRI+FOTO)

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e
x
BREAKING NEWS

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është ministri më i pëlqyer në qeverinë “Rama 3”, Frida Krifca dhe Mirela Kumbaro më të urryerat për qytetarët

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur, reagon eksperti Karamuço dhe jep lajmin e bujshëm: Koha e duhur

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur,
x

Politike

“Kam një dyshim se padurimi i stisur mund të jetë...”, Artan Fuga zbulon arsyen e vërtetë pse nuk u pranuam në BE

“Kam një dyshim se padurimi i stisur mund të

Akademiku Artan Fuga, ka folur ditën e sotme në një emision televiziv në lidhje me Samitin e Bashkimit Europian, ku ka ngritur dyshimet se mos zhurma e bërë nga liderët europianë Edi Rama, Dimitar Kovaçevski dhe Aleksandër Vuçiç në lidhje me mos pranimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Union bëhet për shkak se kështu mund të legjitimohet më lehtë Ballkani i Hapur.

Fuga ka shtuar se Ballkani i Hapur është një nocion bosh nga përmbajtja. Ai ka nënvizuar se përpjekja për të legjitimuar “Open Ballkan” shihet në një histori psikologjiko-mediatike që injekton mosbesim në vlerat europiane.

“Kur themi se njëlloj të paduruar janë edhe Kovaçevski dhe Vuçiç, kam një pikëpyetje se mos 3 figurat kanë të prirura për disa arsye që të avancojnë drejtë nocionit të Ballkani të Hapur dhe legjitimi i tij si një enklavë në raport me Europën mund të legjitimohet më lehtë nëse rritet zhurma që Europa nuk po na pranon. Sepse BE qenka impotente dhe e mbaruar…

Kam një dyshim se padurimi i stisur mund të jetë përpjekje për të legjitimuar një proces tjetër.

Kam thënë që Ballkani i Hapur është një nocion bosh nga përmbajtja, nëse është fjala për të hapur vendet e Ballkanit jam partizan i hapjes, por problemi është që duhet parë sa Ballkani i Hapur ashtu si edhe BE ka elementin e vet juridik, ekonomik, human, gjeopolitik. Pa u sqaruar këto nuk di c’të them për Ballkanin e Hapur.

Askush nuk ka ç’të thotë. As ata që e mbështesin as ata që e kundërshtojnë.

Jam i bindur që në padurim ka një element të papranueshëm, përpjekje për të legjitimuar BH si alternativë ndaj BE.

Gjë që shprehet në formën e një histerie psikologjiko-mediatike që injekton mosbesim në vlerat europiane. Europa nuk mund të ndërtohet në Shqipëri, vlera e saj mund të integrohen në kuadrin e një projekti.

Nuk jemi një popull fëmijë, jemi një komb i vjetër dhe kombet e vjetra kanë durim. Shtete e reja nuk kanë durim”, është shprehur ai.

 

Më të lexuarat