BREAKING NEWS

Çfarë do bëhet nesër me Reformën Zgjedhore? Spartak Ngjela zbulon ‘asin nën mëngë’ të ambasadores Yuri Kim

Çfarë do bëhet nesër me Reformën Zgjedhore? Spartak
x

Politike

KED ‘hedh poshtë’ Metën për Kushtetuesen, botohet në Fletoren Zyrtare lista përfundimtare e kandidatëve

KED ‘hedh poshtë’ Metën për Kushtetuesen, botohet

Pasi presidenti i Republikës, Ilir Meta, refuzoi të zgjidhte anëtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese, duket se KED ka vendosur të mos marrë në konsideratë letrën e kreut të shtetit, i cili “topin” e pasoi tek institucioni i Parlamentit.

Burime bëjnë me dije se është botuar në fletoren zyrtare lista përfundimtare e renditjes së kandidatëve për gjyqtar pranë Gjykatës Kushtetuese.

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka shpallur të parën në listë këshilltaren ligjore në Gjykatën Kushtetuese, Arta Vorpsin, e cila është vlerësuar me 89.642 pikë, ndërsa më pas lista vijon me Fiona Papajorgji me 88.785 pikë, Elsa Toska me 85.428 pikë dhe Marsida Xhaferllari me 82.000 pikë. Sipas renditjes së pikëve i bie që automatikisht Arta Vorpsi zgjidhet anëtare e Gjykatës Kushtetuese.