BREAKING NEWS

Ekzekutoi ish-gruan dhe vëllain e saj/ Gjendet i vdekur Fatmir Kolecaj

Ekzekutoi ish-gruan dhe vëllain e saj/ Gjendet i vdekur Fatmir Kolecaj
x

Politike

Kërkoi ndihmë te investitorët myslimanë, Rama tregon çfarë bisedoi me Erdogan 3 orë: Gjithçka është në rrugën e duhur, janë bërë disa telefonata!

Kërkoi ndihmë te investitorët myslimanë, Rama tregon

Kryeministri Edi Rama në një intervistë për gazetarin e Top Channel ka zbardhur takimin me Erdogan. Ai ka theksuar se ka qenë një takim pune dhe se Erdogan ka telefonuar për ndihmë disa vende të tjera myslimane. Rama ka theksuar se gjithçka është në rrugën e duhur.

Intervista:

Rama: Takimi me presidenti zgjati 3 orë. Parapraktisht folëm për të gjitha aspektet e rindërtimit, për tju garantuar që kemi të gjitha çadrat  e dimrit të nevojshme. Kanë filluar të instalohet por të tjera nisen sot. Faktikisht ka qenë një takim pune sepse gjatë gjithë kohës gjërat thuheshin pastaj bëheshin telefonatat. Kemi identifikuar disa prej vendeve, ku do të ushtrojmë një trysni pozitive. Ai ka kërkuar në telefon disa prej lidëreve të rajonit të vendeve myslimane. Gjithçka shkoi në rrugën e duhur dhe do të vazhdojë, siç tha edhe vetë presidenti, ku flasim për mjetin nuk ta ëmbëlson gojës, po nuk e preke në buzë nuk ke bërë asgjë.

Muhamet Veliu: Presidenti e ka bërë të qartë se do të ndërtojë 500 banesa, krahas kësaj dhe krahas çadrave,  a mendoni ndonjë ndihmë tjetër?

Rama: Për banesat ka filluar puna, jemi duke përcaktuar vendet, kemi identifikuar si më adapt për masën projektit, zonën e Laçit dhe mbase edhe një vend tjetër në varësi nga nevojat rrotull.  Kjo ka qenë ndihma e gjithanshme, ne flasim për çadra, por kanë ardhur dhjetëra inxhinerë, ekipet e kërkim-shpëtimit. Gjithçka që është dashur për këtë fazë. 

Veliu: A keni marrë një ftesë nga Franca për të organizuar një samit për të ndihmuar Shqipërinë?

Rama: Unë kam marrë një telefonatë nga Macron ku më ka shprehur gadishmërinë për ta mirëpritur ai. Edhe Gjermania ka shprehur interes. edhe BE do ta kordinojë këtë proces. Do të bëjë këtë gjë, e rëndësishme është të kemi të gjithë shtetit në këtë. Duhet të kemi shifra konkrete.